Zamknij

Jak używać wykałaczek dentystycznych?

16:01, 18.01.2022 Materiał Partnera Aktualizacja: 16:31, 18.01.2022

Są produkty, które mają tendencję do pozostawania pomiędzy zębami. Miłośnicy mięsa i słodyczy na pewno doskonale wiedzą, o czym piszemy. Zalegające w przestrzeniach międzyzębowych resztki pokarmów nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są też bardzo groźne dla zdrowia – tworzą przyjazne środowisko dla płytki i kamienia nazębnego, mogą powodować nieświeży oddech oraz prowadzić do chorób przyzębia. Jednymi z najpopularniejszych przyrządów służących do usuwania naleciałości z miejsc stycznych zębów są wykałaczki dentystyczne. Czy wiesz, w jaki sposób należy z nich korzystać?

Szczoteczką do zębów nie jesteśmy w stanie usunąć naleciałości z najtrudniej dostępnych obszarów w jamie ustnej. Właśnie dlatego samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, by zachować zęby i dziąsła w zdrowiu. Stomatolodzy zalecają, by dodatkowo w trakcie codziennej higieny jamy ustnej korzystać z nici dentystycznych, irygatorów stomatologicznych, czy wykałaczek, a zatem przyrządów, umożliwiających wyeliminowanie osadów z newralgicznych miejsc.

Nicią dentystyczną nie każdy potrafi się jednak właściwie posługiwać, a irygator stomatologiczny jest sprzętem dość kosztownym. Wykałaczki są za to przyrządami bardzo łatwymi w obsłudze, tanimi i funkcjonalnymi. Bez kłopotu możesz je mieć ze sobą wszędzie, korzystać z nich w dowolnym miejscu i czasie.

Jak czyścić zęby wykałaczkami?

Wykałaczki to małe, przypominające patyczki kawałki drewna (rzadziej wykałaczki wykonywane są z tworzyw sztucznych). Najczęściej oba ich końce są spiczaste, co ma ułatwiać ściąganie z zębów nalotów. Posługiwanie się wykałaczką jest rzeczą dziecinnie prostą – wystarczy tylko wsunąć spiczasty koniec wykałaczki w interesującą nas przestrzeń pomiędzy zębami, a następnie umiejętnie ściągnąć z niej zalegające resztki jedzenia. Zachowanie w trakcie korzystania z wykałaczki odpowiedniej ostrożności jest niezmiernie ważne; nierzadko zdarza się tak, że na skutek zbyt gwałtownego poruszania jej spiczastym końcem dochodzi do uszkodzeń dziąseł i zębów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/

Rodzaje wykałaczek

Wykałaczki dentystyczne występują w różnych rozmiarach i formach. Nie są przyrządami drogimi – opakowanie zawierające kilkadziesiąt sztuk wykałaczek kosztuje jedynie kilka złotych. Najczęściej możemy spotkać się z:

  • wykałaczkami drewnianymi – zdecydowanie najpopularniejsze wykałaczki. Wykonane są z drewna i mają formę cieniutkich patyczków. Niektóre z nich są nasączone fluorem, który gwarantuje dodatkową ochronę przed próchnicą. Główni producenci takiego rodzaju wykałaczek to firmy TePe i Stim-U-Dent;
  • wykałaczkami plastikowymi – jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z plastiku. Charakteryzują się dużą miękkością i elastycznością, dzięki czemu lepiej chronią przed podrażnieniami. Czasem mają trójkątną formę i gumowe włókna. W ich produkcji specjalizują się marki Gum, Piksters i Curaprox;
  • wykałaczkami nylonowymi – kolejne bardzo delikatne wykałaczki. Często mają włochate końcówki, umożliwiające bezinwazyjne czyszczenie wszelkich przestrzeni pomiędzy zębami. Wykałaczki nylonowe są niewielkie, dzięki czemu łatwo się nimi manewruje i bez problemu można je zabrać w podróż. Ich produkcją zajmuje się głównie marka Curaprox.

Co to są flossery?

Na rynku dostępne są także flossery, czyli przyrządy łączące w sobie wykałaczkę i nitkę dentystyczną. Takie akcesoria posiadają wygodną, niewielką rękojeść, która z jednej strony ma spiczasty koniec, mogący nam służyć jako wykałaczka, a z drugiej nawleczoną woskowaną nić. „Niciowykałaczki” nie są specjalnie drogie, bo kosztują około 10 złotych, a oferują nam swoiste dwa w jednym, więc z pewnością powinni zainteresować się nimi wszyscy, którzy przy pomocy jednego przyrządu chcieliby mieć możliwość zarówno nitkowania zębów, jak i usuwania naleciałości z miejsc trudno dostępnych wykałaczką.

Wśród flosserów każdy powinien znaleźć bez problemu odpowiedni produkt dla siebie. Na rynku dostępne są bowiem zarówno flossery jednorazowe, jak i niciowykałaczki przeznaczone do wielokrotnego użytku, produkty dedykowane dorosłym i dzieciom. Co ciekawe, jakiś czas temu na sklepowych półkach pojawiły się również flossery elektryczne. Takie niciowykałaczki zasilane są bateryjnie i mają nylonową końcówkę, która w ciągu minuty wykonuje nawet 10 000 ruchów.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%