Zamknij

Wolni OD…. Czym martwi się nastolatek

13.28, 15.09.2022 WOLNI OD... Aktualizacja: 13.28, 15.09.2022
Skomentuj
REKLAMA

Niełatwo być nastolatkiem - to właśnie na tym etapie rozwoju zachodzą ogromne zmiany, z którymi młody człowiek nie potrafi sobie poradzić.

 

Najbardziej charakterystycznym określeniem tego okresu jest brak równowagi spowodowany szalejącymi hormonami, rozwijającym się układem nerwowym, ogólnym funkcjonowaniem mózgu oraz zachowaniami buntowniczymi. W konsekwencji młodzież bywa impulsywna, ma zmienne nastroje, często podejmuje pochopne decyzje i przejawia zachowania ryzykowne. I martwi się WIELOMA RZECZAMI…

Okres adolescencji (dojrzewania) jest najburzliwszym etapem w życiu człowieka.

Młody człowiek kończy dzieciństwo i staje się dorosłym, przeobraża się praktycznie pod każdym względem.

Oprócz transformacji - zmian fizycznych i psychicznych równie ważne są RELACJE z innymi oraz we własnym poczuciu odrębności i indywidualności.

Etapy Dorastania to - wczesna faza dorastania - przypada na wiek 11-14. Jest to czas szczególny, obejmujący najwięcej zmian fizycznych, które niosą ze sobą liczne rozterki. Próbuje odnaleźć swoją tożsamość, chce być samodzielny, neguje i odrzuca to, co proponują i podpowiadają dorośli.

Okres późnego dorastania przypada na wiek 15-19 lat. Młody człowiek pragnie żyć, jak sam sobie zaplanuje. Zbyt opiekuńcza i ingerująca rola rodziców powoduje konflikty i ochłodzenie relacji.

W okresie dorastania ważny jest bliski kontakt z rodzicami, który daje nastolatkowi poczucie bezpieczeństwa, jednak dorośli nie mogą ingerować zbytnio w życie swojego dziecka, powinni raczej mu towarzyszyć w drodze ku dorosłości i służyć wsparciem i zrozumieniem.

Wspierający Rodzic jest AZYLEM, do którego zawsze można się zwrócić w trudnej sytuacji, opowiedzieć o swoich wątpliwościach, problemach i skonfrontować swój tok myślenia z myśleniem kogoś komu młody człowiek ufa i kogo uznaje za autorytet.

Okres dorastania jest niezwykle intensywny i bujny w doznania, jakich doświadcza młody człowiek.

To czas, kiedy uczęszcza do szkoły, musi walczyć o swoją przyszłość, swoje plany i dążenia.

Pojawienie się cech fizycznych związanych z dorosłością i seksualnością też nie jest łatwe.

Młody człowiek porównuje się z innymi, szuka akceptacji dla zmian, jakie w nim zachodzą.

Życie toczy się własnym tempem, niejednokrotnie przynosząc nieoczekiwane wydarzenia jak przeprowadzki, choroby śmierć w rodzinie, konflikty itp.

Wiele badań wskazuje, że grupa rówieśnicza jest dla młodego człowieka tak ważna, jak na żadnym innym etapie rozwoju. Lęk przed społecznym wykluczeniem ma ogromny wpływ na wiele podejmowanych przez nastolatków decyzji.

Dlatego tak ważne jest WSPARCIE ze strony bliskich, zrozumienie ze strony nauczycieli, rodziny i otoczenia by TWORZYĆ WSPÓLNĄ PRZESTRZEŃ w KOMUNIKACJI!!!

 

#TRZYMAJMYSIĘ RAZEM - realizatorzy programu profilaktycznego WOLNI OD…

 

(WOLNI OD...)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%