Zamknij

TPK – pomoc medyczna w godzinach wieczornych, w weekendy i święta

15:48, 27.05.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 –  pacjent otrzyma niezbędną pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy oraz święta. Z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące. Porady udzielane są w kilku językach.

Zdarza się, że w dniu wolnym od pracy, czasami w nocy, gorzej się poczujemy lub nasze dziecko nagle dostanie gorączki. Nasza przychodnia jest zamknięta, a do dyżurnej trudno się dodzwonić. Pomocna w takich chwilach może się okazać udostępniona przez Narodowy Fundusz Zdrowia teleplatforma pierwszego kontaktu. Jeśli z niej skorzystamy, będziemy mogli porozmawiać, w zależności od potrzeb i sytuacji: z  lekarzem, pielęgniarką lub położną.

Połączenie jest bezpłatne; może być wykonane tylko z Polski, ponieważ platforma jest przeznaczona dla osób ubezpieczonych i mieszkających w naszym kraju.

Telefony odbierane są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18.00 do 8.00 rano następnego dnia, czyli po godzinach pracy poradni POZ.

Platforma działa również całodobowo w sobotę, niedzielę i święta.

Obsługuje połączenia w języku polskim oraz angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

W pierwszej kolejności z pacjentem połączy się pielęgniarka lub położną. Po sprawdzeniu danych pacjenta pod kątem uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej i zarejestrowaniu zgłoszenia, pielęgniarka lub położna przeprowadzą wywiad niezbędny do oceny stanu zdrowia pacjenta. 

W czasie rozmowy z lekarzem, po ocenie stanu zdrowia, pacjent może otrzymać e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. W razie potrzeby lekarz może skierować pacjenta do najbliższej stacjonarnej placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub zalecić wezwanie zespołu ratownictwa medycznego. 

Platforma jest dostępna dla osób niesłyszących

Ze zdalnej konsultacji z pielęgniarką, położną lub lekarzem mogą korzystać także pacjenci niesłyszący. Specjalnie z myślą o nich, teleplatforma oferuje udzielanie porad przez specjalny wideoczat. Komunikacja odbywa się w języku migowym, przy wsparciu tłumacza języka migowego.

W razie nagłego zachorowania w nocy, weekendy lub święto, można wybrać Teleplatformę Pierwszego Kontaktu

Bezpłatny numer 800 137 200.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%