Zamknij
REKLAMA

Nowe odcinki Trasy Pojezierzy Zachodnich gotowe

23:35, 30.10.2021 | MaH
Skomentuj
REKLAMA

Najdłuższy szlak rowerowy regionu jest coraz wygodniejszy. W tym miesiącu zakończyła się budowa odcinków znajdujących się między Trzcińskiem - Zdrój a Myśliborzem. Powstało prawie 9 kilometrów ścieżki rowerowej o nawierzchni bitumicznej, a dodatkowo dwa fragmenty TPZ zyskały nowe oznakowanie. Trasa Pojezierzy Zachodnich od granicy polski-niemieckiej staje się trasą na miarę europejskich standardów.

Na szlaku rozpoczynającym się w południowo-zachodniej częścią województwa znajdują się aż cztery Parki Krajobrazowe: Cedyński, Barlinecko - Gorzowski, Iński  i Drawski. Z zachwycającą przyrodą świetnie komponuje się nowoczesna, proekologiczna infrastruktura.

- Trasa Pojezierzy Zachodnich od granicy polsko-niemieckiej staje się trasą na miarę europejskich standardów – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - W 2018 roku powstało 36 kilometrów szlaku, od zmodernizowanego mostu w Siekierkach do Trzcińska Zdroju. W tym roku oddajemy kolejne odcinki. Te z Trzcińska do Myśliborza stanowią łącznik, który pozwoli wygodnie i bezpiecznie przejechać dużą część trasy pojeziernej.

Zakres robót budowlanych obejmował rozbiórkę torowiska kolejowego, słupów oraz częściowo niewielkiego mostu. W jego miejscu powstał przepust. Rowerzystów najbardziej ucieszy idealnie równa nawierzchnia.

Stosowanie nawierzchni bitumicznych na szlakach rowerowych w zachodniopomorskim staje się powoli standardem. Nawierzchnie tego typu są nie tylko najwygodniejsze dla jednośladów, ale również najłatwiejsze w późniejszym utrzymaniu.

W Góralicach Trasa Pojezierzy Zachodnich skręca na południe i prowadzi malowniczą drogą gminną  w kierunku wsi  Dobropole. Na tym odcinku wykonano nowe oznakowanie.

Drugi, niemal 5-kilometrowy, odcinek inwestycyjny, znajduje się między miejscowościami Dobropole i Pniów. Bitumiczna ścieżka biegnie częściowo wzdłuż gruntowo-brukowej drogi gminnej. W Pniowie 160 metrów tej drogi wyremontowano, by stworzyć bezpieczne i wygodne połączenie wybudowanej drogi rowerowej z odcinkiem oznakowanym, z Pniowa przez Rościn w kierunku Myśliborza.

Warto zaplanować wycieczkę rowerową w tych okolicach, bo urzekają one nie tylko krajobrazami, ale również fascynującą historią. Znajdujące się tu wsie i osady należały niegdyś do wielkich majątków ziemskich. Śladami ich świetności są ruiny pałaców i dworów. Taki obiekt znajduje się m.in. w Dobropolu – od XVI wieku wieś należała do rodziny von Sydow, w XVIII wieku wzniesiono tam kościół i pałac otoczony pięknym parkiem, nad brzegiem jeziora. Natomiast w Rościnie zobaczyć można kościół z przełomu XIII i XIV wieku i ruiny kolejnego XVIII-wiecznego pałacu.

W ramach zakończonego zadania powstało – łącznie - prawie 9 km nowych dróg rowerowych, a nowe oznakowanie wykonano na 11,7 km Trasy Pojezierzy Zachodnich.

Trasa Pojezierzy Zachodnich jest jedną z czterech tras rowerowych, które tworzą Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Przebiega przez pas zachodniopomorskich pojezierzy: Myśliborskiego, Choszczeńskiego, Ińskiego, Drawskiego i Szczecineckiego. Docelowo będzie miała 420 kilometrów! Od zmodernizowanego mostu w Siekierkach na polsko-niemieckiej granicy do Białego Boru na wschodnim krańcu województwa. Tzw. odnoga północna prowadzi od Dobrej i Szczecina przez Stargard do Ińska i Drawska.

(MaH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%