Zamknij

Zabudowa balkonu jakie dokumenty? Pozwolenie czy zgłoszenie?

12:58, 26.04.2022 Materiał Partnera Aktualizacja: 12:58, 26.04.2022
Skomentuj

Zabudowa balkonu w mieszkaniu w bloku to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskuje na popularności. Na ten krok decyduje się coraz więcej osób i nic w tym dziwnego, ponieważ przynosi on wiele korzyści i przede wszystkim ułatwia życie. Przed rozpoczęciem inwestycji większość zadaje sobie jednak pytanie o legalność takiego działania oraz to, czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia? Sprawdźmy to!

Zabudowa balkonu a przepisy prawa

Wszelkie przebudowy w mieszkaniu czy domu kojarzą się nam z niezbędnymi formalnościami, których trzeba dopełnić, aby mogło do nich dojść. Nic więc dziwnego w tym, że osoby, które planują zabudowę własnego balkonu szukają odpowiedzi na pytanie, czy muszą starać się o pozwolenie? Wyjaśniamy, jak wygląda w praktycznym wymiarze i przede wszystkim w świetle polskiego prawa!

Zabudowa balkonu ma wiele zalet, w tym pozwala na zredukowanie hałasu docierającego do mieszkania czy też uniezależnienie się od warunków atmosferycznych. Dzięki takiej inwestycji jesteśmy także w stanie znacznie powiększyć przestrzeń użytkową nieruchomości. Problemem nie będzie już bowiem przebywanie na balkonie nawet wtedy przy deszczowej pogodzie. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja chroni nie tylko przed opadami czy zimnem, ale także przed promieniami słonecznymi. Czy jednak stworzenie specjalnej balustrady lub całkowita zabudowa wymagają uzyskania pozwolenia? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w szczególności w przepisach Ustawy Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku.

Czy trzeba uzyskać pozwolenie na zabudowę?

Jak się okazuje, polski ustawodawca nie narzuca obowiązku uzyskania pozwolenia budowlanego w przypadku zabudowy balkonu w budynku wielorodzinnym. Inwestycja taka nie jest bowiem uznawana za roboty budowlane albo działanie mające na celu zwiększenie metrażu mieszkania. Oczywiście mówimy tutaj cały czas o zabudowie, a nie np. dobudowie lub właśnie powiększeniu balkonu. Kluczowe jest więc wykonanie takiej konstrukcji, która nie zmienia kubatury budynku. Zadanie to warto zlecić profesjonalnej firmie, której pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie, a także sprzęt. Fachowcy podejdą do zlecenia w sposób indywidualny, dokładnie przeanalizują uwarunkowania techniczne i doradzą najlepsze możliwe rozwiązanie. Dzięki temu ma się gwarancję wysokiej jakości zabudowy, która sprawdzi się w nawet najtrudniejszych warunkach.

Zgłoszenie zabudowy balkonu - czy jest wymagane?

To jednak nie koniec uregulowań w tej sprawie. Mimo braku obowiązku uzyskania pozwolenia w przedmiocie zabudowy balkonu, w wielu sytuacjach konieczne może okazać się zgłoszenie do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Przyjmuje się, że dobrą praktyką, która często pokrywa się z regulaminem danej wspólnoty, jest uzyskanie zgody innych mieszkańców na tego typu inwestycję. Elewacja budynku stanowi bowiem część wspólną, dlatego najlepiej aby w tej sprawie wypowiedziała się jak największa liczba właścicieli mieszkań. Często zdarza się tak, że wyrażenie zgody wchodzi w zakres zwykłych czynności zarządu wspólnoty czy spółdzielni, ale do każdej takiej kwestii trzeba podchodzić indywidualnie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%