Zamknij
REKLAMA

Doniczki na taras lub balkon? Te wskazówki ułatwią Ci wybór odpowiednich!

08:16, 19.04.2022 | Materiały Partnera

Fakt, że nie posiadamy własnego ogrodu wcale nie musi oznaczać kompletnego rezygnowania z zieleni. Posiadacze balkonu bądź tarasu mogą bowiem wykorzystać zachwycające swoją bogatą kolorystyką kwiaty oraz kojącą zielenią roślinność do stworzenia na nich niepowtarzalnych aranżacji, które zapewnią wprost idealne warunki do relaksu.

Jeśli więc marzy Ci się Twój własny kawałek zieleni pośród miejskiego zgiełku i zastanawiasz się jakie akcesoria w postaci donic sprawdzą się w tym przypadku najlepiej, to jesteś w bardzo dobrym miejscu, ponieważ dziś wraz z Ogrodowym Salonem przygotowaliśmy odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące tego właśnie tematu.

Jakie donice wybrać na taras bądź balkon?

Choć z pewnością każdej osobie urządzającej balkon bądź taras z pewnością zależy na osiągnięciu pięknego efektu końcowego, który wprost przerośnie najśmielsze oczekiwania, to skupianie się tylko i wyłącznie na walorach estetycznych dodatków takich jak choćby krzesła, stół, poduszki czy właśnie donice balkonowe nie jest najlepszą, możliwą praktyką. Na nic zda nam się atrakcyjny design jeżeli w parze z nim nie będzie szła funkcjonalność oraz trwałość zakupionych produktów.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że znaczna większość projektów dostępnych obecnie w sklepach łączy w sobie wszystkie, wspomniane cechy, dlatego też istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że model doniczki ogrodowej, który szczególnie przykuje Twoją uwagę okaże się jak najbardziej odpowiedni. Pojawia się wobec tego pytanie na co zwrócić uwagę przy zakupie donic ogrodowych na taras bądź balkon?

Rozmiar

Podstawową kwestią jest tutaj dopasowanie rozmiarów doniczki do indywidualnych wymagań charakterystycznych dla rośliny, którą masz zamiar w niej zasadzić. Uwzględniając wielkość bryły korzeniowej, wysokość kwiatów, rośliny bądź niewielkich rozmiarów drzewa możesz mieć pewność, że przynajmniej pod tym kątem będzie ono miało zagwarantowane optymalne warunki do rozwoju, co z pewnością docenisz już podczas pierwszego kwitnięcia. Przyjmuje się, że doniczka balkonowa powinna mieć co najmniej 20 cm średnicy, a skrzynka przeznaczona na balkon min. 15 cm szerokości.

Wybór donicy (jak i dobór konkretnych gatunków roślin, które będą się w niej znajdować) warto uzależnić także od…wymiarów balkonu/tarasu, gdyż może się okazać, że zaplanowana w głowie wizja nijak się będzie miała do rzeczywistości i zamiast namiastki prywatnego ogrodu w centrum miasta powstanie chaotyczna, zagracona aranżacja, w otoczeniu której ciężko byłoby się rozsiąść, a co dopiero odprężyć…

 

W długich skrzyniach na taras z łatwością zmieści się obok siebie kilka roślin 

Pojemność

Jeśli chcesz aby Twój taras prezentował się spektakularnie (a wierzymy, że tak właśnie jest) poszukując właściwych doniczek ogrodowych powinieneś zwrócić szczególną uwagę także na pojemność poszczególnych modeli. Dobra doniczka musi być na tyle przestrzenna by:

  • zagwarantować korzeniom swobodne warunki do wzrostu;
  • w okresie zimowym podziemne części roślin nie przemarzały;
  • zastosowane podłoże zbyt szybko nie wysychało i dostarczało roślinom optymalną ilość wilgoci;

Pisząc o pojemności warto także przypomnieć o warstwie drenażu na dnie pojemnika, która często stanowi o prawdziwym „być albo nie być” posadzonego w doniczce kwiatu. Dzięki usypanej z fragmentów porcelany, kamyków lub też keramzytu warstwie korzenie będą miały zapewniony optymalną ilość tlenu, a nadmiar wody będzie samoistnie odpływał z donicy lub skrzynki

Otwory w dnie

Jak poznać, że wybrany model doniczki balkonowej/na taras jest właściwy? Jednym z najprostszych sposobów jest sprawdzenie wielkości otworów umieszczonych na dnie donicy, które powinny mieć średnicę ok. 3 cm (w przypadku dużych modeli) lub 1 cm (w przypadku małych doniczek). Nie bez znaczenia jest także ilość otworów w dnie oraz ich rozmieszczenie – w skrzynkach balkonowych odstępy między nimi powinny wynosić 10 cm, natomiast w doniczkach może być to jeden otwór lub 3-4 symetryczne dziurki.

Dostępne rodzaje doniczek balkonowych

Drewniane doniczki na balkon

Cieszą się bardzo dobrą opinią m.in. ze względu na fakt, że naturalny materiał w postaci drewna nie prowadzi do parowania ani też przegrzania się gleby, dzięki czemu korzenie roślin mają zapewnione właściwe warunki i dostateczną ochronę. Pisząc o zaletach drewna warto także nadmienić fakt, że tego rodzaju doniczki balkonowe nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne,  a ich wygląd można zmienić w dowolnym momencie np. za pomocą farby.

Wybierając drewniane donice ogrodowe warto jednak mieć na względzie to, że wymagają one regularnej impregnacji, gdyż w przeciwnym razie nie będą one w stanie poradzić sobie z konsekwencjami działania wilgoci, zmiennych temperatur oraz intensywnych promieni ultrafioletowych. W trosce o estetyczny wygląd donic z drewna warto także pamiętać o lakierowaniu, które dodatkowo znacznie przedłuży ich trwałość.

Donice tarasowe z plastiku

Na tle pozostałych propozycji zdecydowanie zwyciężają jeżeli chodzi o lekką wagę, która znacznie ułatwia ewentualne przenoszenie doniczek oraz zmianę aranżacji balkonu lub też tarasu. Cechuje je także duża dostępność oraz przyjazna dla portfela cena, a duża dostępność kolorów, a nawet wzorów, sprawia, że łatwo jest je dopasować do niemal każdego stylu. Niestety donice ogrodowe/balkonowe (zwłaszcza te wykonane z gorszej jakości plastiku) mają zasadniczą wadę, a mianowicie:

  • są podatne na uszkodzenia mechaniczne,
  • blokują przenikanie wody oraz powietrza, co może doprowadzić do przelania,
  • szybko się nagrzewają, co w bardzo słoneczne dni skutkuje nagrzewaniem się również zastosowane podłoża;

Donice balkonowe wykonane z dobrej jakości plastiku są w stanie przetrwać nawet kilka sezonów

Gliniane skrzynki balkonowe

Efektowny wygląd to bynajmniej nie jedyna zaleta jaką są  w stanie zaproponować ceramiczne doniczki ogrodowe. Posiadają one także bardzo ważną i cenną właściwość, a mianowicie umożliwiają oddychanie korzeniom i (jeśli tylko ich powierzchnia nie jest dodatkowo pokryta glazurą) odparowanie ewentualnego nadmiaru wody poprzez porowate ścianki. Do listy atutów warto dopisać także stabilność, solidność oraz wytrzymałość na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, choć warto pamiętać, że podczas dających się we znaki upałów gliniane donice szybko się nagrzewają, dlatego też koniecznie może okazać się ich przestawienie w bardziej zacienione miejsce.

Wiszące doniczki na balkon

Jeśli chcesz stworzyć na swoim balkonie (lub tarasie) dżunglę z prawdziwego zdarzenia i podoba Ci się efekt jaki zapewniają zwieszające się rośliny, to z pewnością zainteresują Cię wiszące doniczki na balkon. W zależności od własnych preferencji (oraz oczywiście niezbędnych akcesoriów) możesz przymocować je do sufitu lub też balustrady np. z pomocą specjalistycznych haczyków.

Jeżeli chodzi o materiały z jakich wykonane są wiszące donice, tutaj z pewnością można mówić o bardzo dużej różnorodności – w ofercie sklepów można znaleźć doniczki z polipropylenu, plastiku, a nawet takie wyplecione ze sznurków, które znakomicie wpisują się w styl boho.  

 Podwieszane donice to świetny sposób na optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni na balkonie i tarasie

Donice ogrodowe z nowoczesnych tworzyw? Obejrzyj propozycje przygotowane przez Ogrodolandię i Ogrodowy Salon!  

Z myślą o zbliżającym się, nowym sezonie chcesz stworzyć na swoim balkonie barwną aranżację, która sprawi, że poczujesz się jak w bajce? Poszukujesz solidnych donic ogrodowych, które będą spełniały swoje zadanie przez kilka sezonów?

W takim razie koniecznie zapoznaj się z przygotowaną na ten sezon kolekcją donic ogrodowych, która już teraz czeka na Ciebie w sklepie Ogrodowy Salon oraz partnerskim multibrandzie Ogrodolandia! To właśnie tutaj dostępne są projekty od takich marek jak Lechuza, Kama czy też Monumo, które słyną z przywiązania do wysokiej jakości, trwałości i design oferowanych produktów. 

(Materiały Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%