Zamknij
REKLAMA

Zalana piwnica – co robić? Jak osuszyć pomieszczenie gospodarcze?

11.22, 15.07.2022 Materiał Partnera
Skomentuj

Zawilgocenie ścian to niejedyny problem, z jakim zmagają się właściciele nieruchomości. Niejednokrotnie zdarza się, że dochodzi również do zalania powierzchni użytkowej w pomieszczeniu gospodarczym. Problem ten często spędza sen z powiek wielu osobom. Co robić w przypadku zalania przydomowej powierzchni użytkowej? Jak osuszyć piwnicę? Na kluczowe pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Woda w piwnicy – najczęstsze przyczyny

Istnieje wiele czynników przyczyniających się do występowania tego problemu. Do najczęstszych przyczyn zalania piwnicy można zaliczyć: podniesienie poziomu wód gruntowych, niekorzystne ukształtowanie terenu, brak lub słaba izolacja przeciwwilgociowa, uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, cofnięcie się ścieków z kanalizacji zbiorczej.

 

Osuszanie takiego pomieszczenia nie należy do łatwych zadań. W pierwszej kolejności trzeba wykryć źródło problemu. Dopiero po tym można podjąć odpowiednie kroki. Kluczowe znaczenie ma dobranie metody osuszania do stopnia zalania. Niezwykle istotne jest także zadbanie o własne bezpieczeństwo.

 

Zalana piwnica – wody gruntowe

Najczęściej problem ten występuje podczas silnych opadów deszczu. Woda opadowa przesiąka przez mury oraz przedostaje się do wnętrza. Za taki stan rzeczy może odpowiadać słaba izolacja ścian i posadzki. Zalewanie piwnicy wodami gruntowymi jest dość powszechnym problemem, któremu można zapobiec w przyszłości. Warto pomyśleć o odpowiedniej zaprawie hydroizolacyjnej i zabezpieczeniu ścian zewnętrznych papą podkładową lub specjalną folią tłoczoną.

 

Za zalanie piwnicy często odpowiada wysoki poziom wód gruntowych oraz znaczny spadek terenu. W takiej sytuacji wyżej wymienione rozwiązania mogą okazać się nieskuteczne. Wówczas warto zwrócić się po pomoc do specjalistów, którzy wykonają drenaż wokół budynku. W większości przypadków sprawdzi się montaż studzienki chłonnej.

 

Zalana piwnica – awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej

Nawet najmniejsze uszkodzenia rur mogą doprowadzić do wycieku wody. Jednym z najczęściej występujących problemów jest awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej, która przyczynia się do zawilgocenia ścian oraz całego pomieszczenia. W takim przypadku należy odnaleźć jak najszybciej uszkodzoną rurę i przeprowadzić prace remontowe. Czasami konieczna jest wymiana całej instalacji oraz pomoc fachowców, którzy dokonają trafnej analizy sytuacji.

 

Zalana piwnica – odszkodowanie

Rekompensata za zniszczenia przysługuje osobom z wykupioną polisą mieszkaniową. O odszkodowanie za zalanie piwnicy mogą wnioskować właściciele nieruchomości, którzy posiadają odpowiednie OC. W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) można znaleźć informacje na temat zakresu ochrony. Wniosek o odszkodowanie za zalanie piwnicy należy złożyć wraz ze zdjęciami i opisem zniszczonych rzeczy. Niezbędne jest także oszacowanie wartości przedmiotów, które uległy uszkodzeniu.

 

Woda w piwnicy – co robić?

Przed przystąpieniem do osuszania, należy odłączyć prąd i odpowiednio zabezpieczyć instalację elektryczną. Warto też sprawdzić czy na podłodze i ścianach nie występują tzw. przebicia. Od czego zacząć, gdy pojawi się woda gruntowa w piwnicy? Co robić w przypadku zalania pomieszczenia? Nadmiar wody można usunąć za pomocą pompy lub po prostu wynieść w wiadrach. Niezwykle przydatne jest otwarcie możliwie wszystkich okien i drzwi. Pomieszczenie szybciej wyschnie, gdy dotrze do niego jak największa ilość powietrza. Najbardziej efektywne może okazać się osuszanie sztuczne z wykorzystaniem specjalnych urządzeń.

 

Podsumowanie

Co zrobić w sytuacji, gdy zastosowanie wymienionych metod usuwania wilgoci nie przyniesie oczekiwanych rezultatów? Warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy posiadają duże doświadczenie w osuszaniu przydomowych pomieszczeń oraz budynków mieszkalnych. Profesjonalne usługi są wykonywane przy pomocy osuszaczy kondensacyjnych, nagrzewnic, paneli podczerwieni i wentylatorów. Na uwagę zasługuje oferta osuszania ścian firmy Hydro-Asisstance ze Szczecina, która zajmuje się przywracaniem budynków do odpowiedniego stanu od ponad 10 lat.

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%