Informacje o tym kto zapłaci podatek od nieruchomości oraz jaka będzie jego stawka można znaleźć w ustawie. Jego wysokość jest uzależniona od wielkości posiadanego budynku, jego przeznaczenia oraz tego, jakie stawki zostaną ustalone przez konkretny urząd gminy. Ważne jest również to, że górna granica jest ustalana corocznie przez Ministra Finansów, który wydaje odpowiednie obwieszczenie z potwierdzeniem decyzji. Dla każdego miasta stawki będą więc zupełnie inne.
Pobieraniem podatku nieruchomości zajmują się odpowiednie dla danego regionu urzędy gminy, które również ustalają jego stawki w danym roku. Za ustalenie kwot i progów odpowiedzialni są wójtowie gmin oraz burmistrzowie i prezydenci w przypadku większych miast. Duże znaczenie w przypadku określania stawek ma przeznaczenie lokalu. Inne progi będą ustalone dla budynków mieszkalnych, a inne dla związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Więcej informacji na temat samego podatku można znaleźć na stronie internetowej https://przyjazne-deklaracje.pl/podatek-od-nieruchomosci/.
Obowiązek płacenia podatku od nieruchomości mają następujące osoby fizyczne:
W większości przypadków podatek jest dla osób spoza działalności rolniczej, dlatego rolnicy często bywają zwolnieni z jego opłacania. Inaczej jest w przypadku, gdy nieruchomość jest związana z działalnością leśną lub rybacką oraz są przeznaczone do prowadzenia specjalnych działów produkcji rolnej.
Użytkowanie wieczyste dotyczy nieruchomości, które stanowią własność publiczną. Osoby fizyczne, które zajmują takie tereny, muszą nie tylko płacić za samo użytkowanie, ale również odprowadzić stosowny podatek określony w ustawie. Taki obowiązek mają zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, a także jednostki organizacyjne.
Obowiązek płacenia podatków od nieruchomości dotyczy ich właścicieli. Jest tak również w przypadku dzierżawy czy wynajmu powierzchni. Najemca płaci czynsz, który zazwyczaj ma już wliczone wszelkie opłaty, włącznie z tymi, które dotyczą podatków. W przypadku przeznaczenia lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej również płaci osoba, która widnieje jako jej właściciel w księgach wieczystych,a nie sam przedsiębiorca.
Podatnik nie musi samodzielnie obliczać wysokości podatku od nieruchomości, ponieważ obowiązek ten spoczywa na właściwym dla danego terenu urzędzie gminy. Aby jednak poprawnie obliczyć stawkę, jaką zapłacimy w obecnym roku, koniecznie powinniśmy zapoznać się z obowiązującymi wysokościami opłat. Obecnie maksymalna stawka dla budynków mieszkalnych to 0,89 zł/m2, natomiast dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest to 1,03 zł/m2.
Nowe Warpno wprowadza płatne parkingi. Sprawdź, gdzie i
Parkingi w Nowym Warpnie płatne? Co za deb_l to wymyślił? W tygodniu w sezonie, na wytypowanych parkingach prawie pusto, może niekiedy 3-4 samochody. Koszty utrzymania urządzeń i obsługi zeżrą cały budżet Nowego Warpna. Powodzenia Panie burmistrzu. Beze mnie w Nowym Warpnie😊
Jz
21:19, 2025-07-10
Nowe Warpno wprowadza płatne parkingi. Sprawdź, gdzie i
Ja przyjeżdżałem z Szczecina do was. Teraz skrucę sobie trasę i spowrotem wrócę na Zalew Szczeciński mam burmistrza wiecje gdzie.Pazerność nie popłaca stracisz turystów Burmistrzu.
Miras
17:04, 2025-07-10
Nowe Warpno wprowadza płatne parkingi. Sprawdź, gdzie i
Szkoda bo bardzo lubiłem Nowe Warpno , czytać Marka Stelara na ławeczce , zupę rybną lub pierogi U Magdy Mam nadzieję , że pazerność Burmistrza i jego świty wyjdzie im bokiem . Żegnam Nowe Warpno ozięble
Henryk
16:42, 2025-07-10
Nowe Warpno wprowadza płatne parkingi. Sprawdź, gdzie i
Tegoroczne Swięto Leszcza pokaże wam, włodarze Nowego Warpna, jaki błąd popełniacie. Do zobaczenia ale dopiero jak wycofacie się z tego pomysłu, pazerniaki.
Paweł
11:50, 2025-07-10