Zamknij
REKLAMA

Kiedy rekuperacja jest opłacalna? Sprawdzamy

17:09, 31.05.2022 | Materiał Partnera
Skomentuj

Wentylacja z rekuperacją to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Czy nowoczesny system odzysku energii jest opłacalny? Kiedy najlepiej podjąć decyzję o jego montażu? Zapraszamy do lektury.

Kiedy zdecydować się na montaż rekuperacji

Decyzje o montażu rekuperacji najlepiej podjąć już na etapie projektowania budynku lub po wybraniu projektu, ale jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Projekty, do których dedykowane są rozwiązania z wentylacją grawitacyjną, wymagają korekt. Do wentylacji mechanicznej nie ma konieczności budowania kominów które służą wentylacji grawitacyjnej. Zaoszczędzone w ten sposób koszty materiałów i pracy z powodzeniem pokryją część kosztów montowania instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem. Podejmując decyzje na wczesnym etapie, możemy też dokładnie rozplanować położenie kanałów wentylacji mechanicznej. Dzięki temu unikniemy lub zminimalizujemy koszty związane z koniecznością ich zabudowy. 

Powody, dla których warto zdecydować się na montaż systemu rekuperacji już na etapie projektu:

  • znalezienie najlepszego miejsca na montaż rekuperatora
  • wybór najlepszego i optymalnego rodzaju instalacji
  • właściwe i idealne wybranie trasy poprowadzenie instalacji
  • Usunięcie sztachtów wentylacyjnych i kominów
  • wybranie odpowiednich miejsc na anemostaty nawiewne i wywiewne

Koszty montażu systemu z rekuperacją

Koszty systemu zależą od szeregu czynników i do każdego budynku wyliczane są indywidualnie. Zmienne, które należy wziąć pod uwagę to: rodzaj systemu do dystrybucji powietrza, wielkość powierzchni, która będzie wentylowana oraz model rekuperatora. Wszystkie wydatki, które wiążą się z zakupem samej instalacji oraz jej montażem należy podzielić na dwa obszary. Pierwszy to inwestycja w montaż instalacji, a drugi to koszty wybranego urządzenia. Dobrze jest wybrać sprzęt wysokiej jakości, a koszty związane z jego eksploatacją będą niewielkie. Przybliżone koszty instalacji można sprawdzić, korzystając  z kalkulatora inwestycji (https://instalacjefotowoltaiczne.com/kalkulator-instalacji-fotowoltaicznej/).

Oszczędności na etapie inwestycji i eksploatacji

Wentylacja w każdym budynku mieszkalnym jest obowiązkiem. Większość gotowych projektów uwzględnia wentylację grawitacyjną. Aby zaoszczędzić  pieniądze na zmianie projektu, to warto rozglądać się za projektami domów, które uwzględniają rekuperacje. Takie projekty mają też inne zalety. Uwzględniają one dodatkowe rozwiązanie, które doskonale współgrają z systemem rekuperacji. Projekty nowoczesnych, ekologicznych domów nie tylko uwzględniają brak kominów. Brakuje tam również kominków dachowych, strażaków i nawiewników w oknach. Jest to kolejne zmniejszenie kosztów. W domach z systemem rekuperacji inaczej można też zaprojektować okna. Domów nie trzeba wietrzyć, więc przy wielu oknach można zastosować tzw. szklenia stałe. Tego rodzaju ona nie otwierają się, ale dzięki temu tworzą większą przestrzeń, przez którą dopływa światło oraz wyglądają bardziej stylowo do nowoczesnych elewacji. Szacuje się, że wentylacja z systemem rekuperacji jest o 50% tańsza w eksploatacji od systemów grawitacyjnych. Wybierając system z rekuperacją postaw na specjalistów w tej branży. Instalacja od Elektro Control (https://instalacjefotowoltaiczne.com/rekuperacja/)  to nowoczesny system, który zapewnia komfort, zdrowie i oszczędności.

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

kryskrys

0 0

Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl 10:09, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%