Każda osoba aktywna fizycznie powinna zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiedni poziom nawodnienia organizmu podczas wysiłku fizycznego jest sprawą kluczową. Podczas intensywnej jazdy na rowerze stracić można mnóstwo wody, a co za tym idziemy – niezbędne pierwiastki. Warto zawsze mieć pod ręką niegazowaną wodę, aby móc na bieżąco uzupełniać deficyty.
Każdy człowiek powinien mieć świadomość tego, że woda stanowi 70% jego ciała – fakt ten świadczy o tym, jak bardzo istotna jest dla prawidłowej pracy organizmu. Uznaje się, że dorosły człowiek powinien dziennie spożywać nawet 3 litry wody. Zapotrzebowanie to wzrasta podczas upałów oraz intensywnego wysiłku fizycznego – na przykład jazdy na rowerze. Człowiek w procesie oddychania, pocenia się oraz wydalania dziennie traci nawet 2 litry wody. Dlatego trzeba uzupełniać ją na bieżąco.
W trakcie jazdy na rowerze wraz z potem z ludzkiego organizmu uciekają ważne dla jego prawidłowej pracy substancje, takie jak sole mineralne oraz pierwiastki elektrolitowe.
Osoby, które wybierają się na krótką przejażdżkę na rowerze, zawsze powinny mieć pod ręką bidon z niegazowaną wodą. Warto w tym celu zaopatrzyć się w uchwyt na bidon, który zawsze pozwala mieć napój pod ręką.
Rowerzyści powinni wybierać wodę mineralną zamiast źródlanej. Wzbogacona jest ona bowiem o składniki mineralne, tak istotne podczas aktywności fizycznej.
Osoby, które planują intensywne treningi rowerowe bądź też planują jeździć przez dłuższy czas, powinny zaopatrzyć się w napoje izotoniczne, które pozwalają na uzupełnienie deficytu elektrolitów utraconych wraz z potem.
Co ciekawe, napoje tego typu można nie tylko kupić w sklepach, ale także przygotować samodzielnie w domu. Głównym zadaniem napojów izotonicznych jest zapobieganie odwodnieniu oraz uzupełnienie elektrolitów i węglowodanów. Są te napoje wręcz stworzone dla osób aktywnych fizycznie.
Odwodnienie jest stanem, w którym organizm nie jest zdolny do prawidłowego funkcjonowania. U sportowca może spowodować ono ból głowy, pogorszone samopoczucie, brak energii, a także spadek motywacji i koncentracji. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób nawadniać się podczas jazdy na rowerze.
Główna zasada jest taka, że warto pić często, ale niewielkimi porcjami. Rowerzysta co kilkanaście minut powinien sięgnąć po bidon i napić się niewielkiej ilości wody. Nawet w sytuacji, kiedy nie chce mu się pić, system ten pozwala zadbać o ciągłe nawadnianie organizmu i zapobiec odwodnieniu.
Nie ma najmniejszej wątpliwości, że każdy rowerzysta musi dbać o prawidłowe nawodnienie. Zawsze warto mieć pod ręką niewielki bidon wody bądź też izotoniku. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zapotrzebowanie na wodę może różnić się w zależności od indywidualnych preferencji, długości i intensywności trasy oraz aktualnej pogody. Dopuszczenie do odwodnienia to najgorsze, co może przydarzyć się w czasie przejażdżki. Pierwsze objawy tego stanu będą widoczne dość szybko.
Być jak Van Gogh – plener malarski [zapowiedź]
Ale czemu jedynie odtwórczo van Gogh? Ja bym postawił na kreatywność malarzy - może choćby lokalne krajobrazy? Kreatywność zawsze i wszędzie mile widziana.
lol
22:40, 2025-05-15
Premier zapowiedział program "Polskie Morze"...
Dochody ZMPSiŚ są, zgodnie z ustawą o portach i przystaniach morskich, wydawane wyłącznie na utrzymanie, rozwój i modernizację portów w Szczecinie i Świnoujściu. Portowe spółki eksploatacyjne opodatkowane są identycznie, jak każda inna firma. Żadna korporacja czy firma ulokowana w Warszawie nie płaci podatków w Szczecinie, chyba że ma tu nieruchomości, od których podatek pobiera gmina - przykładowo warszawski OGP Gaz- System S.A płaci gminie Świnoujście podatek od nieruchomości zajętej przez terminal LNG, należący do tej spółki.
lol
22:28, 2025-05-15
Premier zapowiedział program "Polskie Morze"...
Ile kasy płynie z podatków korporacji i firm ulokowanych w Warszawie do Szczecina a ile kasy odpływa bezpowrotnie ze szczecińskiego portu do centrali??
Mam pytanie
21:30, 2025-05-15
Samorządowy Szlak Wodny nabiera tempa...
SKM -e do Trzebieży też przespali
wolny
13:35, 2025-05-14