W temacie ogrzewania domów następuje prawdziwa rewolucja. Bezpowrotnie żegnamy się z piecami węglowymi, a ich miejsce zajmują rozwiązania przyjazne dla środowiska. Osoby budujące lub modernizujące dom mogą zdecydować się na pompę, która pobiera ciepło z powietrza, wody lub z gruntu. Omówimy korzyści wynikające z gruntowych pomp ciepła.
Gruntowa pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje energię pochodzącą z gruntu i przekazuje ją do instalacji centralnego ogrzewania. Pompa wykorzystuje mechanizm odwrotny niż stosowany w lodówce.
W przypadku lodówki ciepło jest odbierane od produktów i oddane do otoczenia, zaś pompa pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do wnętrza budynku.
Gruntową pompę ciepła można zastosować zarówno w budynkach, które nie zostały jeszcze oddane do użytku, jak również w tych już istniejących.
Najlepszy efekt uzyskuje się w budynkach posiadających dobrą izolację, więc w przypadku instalowania pomp gruntowych w starszych domach pierwszym krokiem powinna być ich termomodernizacja.
Gruntowa pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które nie wytwarza samodzielnie ciepła, lecz pozyskuje je ze źródeł naturalnych, w tym przypadku z gruntu.
System grzewczy obejmuje dwa źródła: dolne, z którego pobierane jest ciepło oraz górne, oddające ciepło do domu. Przepływ pozyskanego z gleby ciepła i dostarczenie go do budynku umożliwia właśnie pompa ciepła.
A jak bardziej szczegółowo wyjaśnić zasadę działania pompy? Pod powierzchnią ziemi umieszczany jest wymiennik gruntowy (poziomy lub pionowy), co wiąże się z koniecznością wykonania odwiertów.
Zadaniem wymiennika jest podnoszenie lub obniżanie temperatury świeżego powietrza doprowadzonego do jego wnętrza, a więc zwiększanie efektywności energetycznej systemu rekuperacji. Wymiennik gruntowy ma postać rur z tworzywa sztucznego.
Przez cały czas wewnątrz wymiennika krąży mieszanina wody i płynu niezamarzającego. W trakcie ruchu płyn ogrzewa się, odbierając ciepło z ziemi, po czym trafia do wymiennika ciepła w pompie ciepła.
Następnie energia z ziemi przekazywana jest czynnikowi chłodniczemu, który podgrzewając się, zmienia stan skupienia z cieczy w parę. W sprężarce, do której później trafia, zostaje podniesiona jego temperatura.
W ostatnim kroku energia trafia do skraplacza, w którym gorąca para przekazuje ciepło do gospodarstwa domowego za pośrednictwem ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego.
Jak już zostało wspomniane, gruntowy wymiennik ciepła wspomaga system wentylacji mechanicznej w budynku. Ma za zadanie podnosić lub obniżać temperaturę powietrza doprowadzonego do jego wnętrza.
Możemy wskazać dwa rodzaje wymienników:
Czym z praktycznego punktu widzenia różnią się od siebie i czy można powiedzieć, że któryś system jest wyraźnie lepszy? Na drugie pytanie odpowiedź jest przecząca, bo wybór uzależniony jest od konkretnych parametrów.
Kolektor poziomy jest tańszy w instalacji, ale można go wykonać tylko na stosunkowo dużej działce. Ma postać systemu rur wykonanych z tworzywa sztucznego zakopanych na głębokości około 1,5-2 m pod powierzchnią terenu.
Rury znajdują się na tyle płytko, że system nie może w pełni korzystać z ciepła z wnętrza ziemi, więc korzysta głównie z ciepła pochodzącego ze słońca i wód opadowych. Aby zapewnić dostęp promieni słonecznych, powierzchnia nad kolektorem nie może zostać ani zabudowana, ani zacieniona przez drzewa i budynki, gdyż takie przeszkody utrudniają regenerację kolektora.
Rury składające się na gruntową pompę ciepła z kolektorem pionowym są wpuszczane w odwiert najczęściej na głębokość 100 m, ale stosuje się także głębsze odwierty.
Instalacja kolektora pionowego kosztuje więcej niż poziomego. Wymaga też zaangażowania firmy robiącej odwierty. Skoro urządzenia idą w dół, to można ją zainstalować na mniejszej działce. Kolektor pionowy korzysta z energii z wnętrza ziemi i nie opiera się na energii słonecznej i z wód opadowych, dzięki czemu jego eksploatacja jest bardziej stabilna.
Przeczytaj także: Od czego zależy koszt pompy ciepła?
Zakup pompy ciepła to na tyle duży wydatek, że inwestor nie może sobie pozwolić na błędy, które będą rzutować na pracę systemu. Usunięcie usterek może być kosztowne, więc w interesie inwestora jest zlecenie instalacji firmie, która gwarantuje najwyższą jakość usług.
Firma Ciepły Dom z siedzibą w Szczecinie (cieplydom.szczecin.pl) istnieje od 1999 roku, a jej specjaliści zrealizowali w tym czasie instalacje sanitarne, wodno-kanalizacyjne, gazowe, solarne i wiele innych typów na rzecz setek klientów. Od kilku lat wiele uwagi poświęcamy instalacji pomp ciepła i wierzymy, że to źródło ogrzewania, którego rola będzie rosła.
Jeśli rozważasz instalację gruntowej pompy ciepła, skontaktuj się z nami. Po zapoznaniu się z warunkami na działce, na której ma działać pompa, zaproponujemy najlepszy rodzaj pompy, przygotujemy kosztorys i przystąpimy do pracy.
Nowe Warpno wprowadza płatne parkingi. Sprawdź, gdzie i
Ci co pisza nie znaja historii Warpna jada tylko pobyc kilka godzin. Wypisuja co sie da. Niech sie zatrzymuja w Trzebiezy. I wara od Nowego Warpna sknerusy.
Ci
22:29, 2025-07-16
ORLEN nie jest zainteresowany nabyciem całości ani...
Nie ma się co dziwić że Orlen nie chce kupić tego czegoś.... Same problemy zero dochodów ... Same straty...
Gosc
16:29, 2025-07-15
Nowe Warpno wprowadza płatne parkingi. Sprawdź, gdzie i
Najmniesze miasto prawie wieś a już ma parkomatry
Zyga
18:00, 2025-07-14
Nowe Warpno wprowadza płatne parkingi. Sprawdź, gdzie i
Parkingi w Nowym Warpnie płatne? Co za deb_l to wymyślił? W tygodniu w sezonie, na wytypowanych parkingach prawie pusto, może niekiedy 3-4 samochody. Koszty utrzymania urządzeń i obsługi zeżrą cały budżet Nowego Warpna. Powodzenia Panie burmistrzu. Beze mnie w Nowym Warpnie😊
Jz
21:19, 2025-07-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz