Zamknij

Ognisko ASF w gospodarstwie pod Golczewem, do wybicia 7,5 tys. świń

12:32, 16.07.2025 Aktualizacja: 12:36, 16.07.2025
Skomentuj

To piąte ognisko ASF ujawnione w tym roku w Polsce i pierwsze w woj. zachodniopomorskim. Chorobę służby weterynaryjne wykryły na fermie trzody chlewnej we wsi Samlino pod Golczewem, w powiecie kamieńskim. Zakażenie ASF służby potwierdziły 12 lipca. Wybitych musi zostać prawie 7,5 tys. świń.

 

W Samlinie pod Golczewem w powiecie kamieńskim wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń. Trwa likwidowanie zwierząt i dezynfekcja. Służby weterynaryjne wyznaczyły też strefę zapowietrzoną - poinformował w środę PAP wojewódzki lekarz weterynarii Maciej Prost.

- Depopulacja i wywóz do utylizacji mają się zakończyć 17 lipca - powiedział Prost.

Podkreślił, że służby nie stwierdziły w regionie innych przypadków ASF. Wokół gospodarstwa jest strefa zapowietrzona o promieniu 3 km. Służby weterynaryjne monitorują sytuację. Okoliczni hodowcy nie mogą transportować zwierząt. Obowiązuje też zakaz polowań.

Prost zaznaczył, że określono już prawdopodobne źródło zakażenia stada ASF. W odległości 300 m od ogrodzenia gospodarstwa znaleziono truchło dzika.

- Czekamy na wyniki badań - zaznaczył Prost.

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki i dziki. Okres inkubacji choroby wynosi ok. 15 dni (w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni). Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskiej temperatury i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale i w tkankach nawet przez sześć miesięcy.

ASF nie jest chorobą groźną dla ludzi, ale powoduje wysoką, nawet stuprocentową śmiertelność zwierząt.

W tym roku w Polsce ujawniono ogniska ASF w Wielkopolsce i na Pomorzu (zakażonych było 1-2 tys. świń) oraz w małym stadzie na Lubelszczyźnie.

W woj. zachodniopomorskim w 2024 r. w pow. choszczeńskim musiało zostać wybite stado liczące ponad 10 tys. świń.

- Ostatnio notujemy spadek liczby zakażonych ASF dzików. Zwierzęta podlegające odstrzałowi i padłe, znalezione w lesie, są badane - podsumował Prost. (PAP)

tma/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%