Selektywne kontrole nie utrudnią dojazdów do pracy i nie ograniczą ruchu turystycznego - zapewnia wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. Od 7 lipca zaczną obowiązywać czasowe kontrole na granicy z Niemcami i Litwą, które mają zredukować niekontrolowane przepływy migrantów.
"Będzie to kontrola selektywna, profesjonalna w tym kontekście, że to strażnicy będą wyznaczać pojazdy do kontroli, ich doświadczenie mówi, które mają największe zagrożenie takich przekroczeń. To będzie kontrola zbliżona do tych, które odbywają się po stronie niemieckiej, kiedy jedziemy przez nasze przejścia do Niemiec" - zaznaczył Rudawski.
Komendant główny SG gen. dyw. Robert Bagan poinformował w czwartek, że na granicy z Niemcami wytypowano 52 miejsca prowadzenia kontroli granicznej, w 16 miejscach będą prowadzone tam kontrole stałe. Podobnie kontrole mają być prowadzone na granicy z Litwą.
Kontrole w stałych punktach będą realizowane z wykorzystaniem specjalnych kontenerów oraz tzw. schengen-busów. "W pozostałych miejscach będzie prowadzona kontrola doraźna, realizowana przez funkcjonariuszy Straży Granicznej przy wsparciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również przy wsparciu żołnierzy Żandarmerii Wojskowej" - zaznaczył.
Wojewoda zachodniopomorski odniósł się do osób, które pilnują przejść granicznych z Niemcami w ramach tzw. "obywatelskiego patrolu". Według niego, nie ma problemu jeśli chodzi o spontaniczne zebrania, które są wynikiem niepokoju.
"Najważniejsze jest to, żeby te osoby nie podejmowały prób kontroli pojazdów i nie przeszkadzały Straży Granicznej w pracy. To jest najistotniejsze. Te grupy mogą prezentować swoje postulaty, ale nie powinny uczestniczyć w żadnych czynnościach sprawdzających na granicy. To jest nielegalne i nie może być wykonywane na granicach" - podkreślił Rudawski.
W czerwcu 2025 roku na granicy polsko - niemieckiej w województwie zachodniopomorskim służby niemieckie w związku z przywróconą kontrolą graniczną odmówiły wjazdu 163 cudzoziemcom.
Obecnie kontrole na granicach prowadzi kilkanaście państw należących do Schengen, w tym Niemcy, które w październiku 2023 r. wprowadziły kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią, a na granicy z Austrią utrzymują je już od 2015 r. Wprowadzenie kontroli uzasadniano koniecznością powstrzymania nielegalnej migracji.
Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek przywrócenie od poniedziałku 7 lipca czasowych kontroli na granicy z Niemcami i Litwą. Kontrole na granicach z Niemcami i Litwą mają zostać przywrócone na 30 dni - od 7 lipca do 5 sierpnia. Premier wyjaśnił, że czasowe przywrócenie kontroli jest konieczne, aby zredukować do minimum niekontrolowane przepływy migrantów; skrytykował jednocześnie polityczne wykorzystywanie sytuacji na granicy.
Wzmożonych działań rządu domagali się politycy opozycji. Na niektórych odcinkach granicy polsko-niemieckiej pojawiły się osoby związane z tzw. Ruchem Obrony Granic, powołanym przez Roberta Bąkiewicza. Członkowie tego ruchu deklarują, że "pilnują granicy przed osobami próbującymi ją nielegalnie przekroczyć". (PAP)
misz/ mok/
Nowe święto w polskim kalendarzu. 11 lipca wolne?
Zróbcie jeszcze święto głupoty. Tylko historia zajmijcie się życiem codziennym i problemami ... Je*****t naród!!!
Robert69
10:11, 2025-07-03
Premier: przywracamy czasową kontrolę na granicy...
To teraz bonkiewiczoskie bojówki wyznaczają standardy polskiemu rządowi???? Żałosne
Co się dzieje?
23:23, 2025-07-02
Premier: przywracamy czasową kontrolę na granicy...
Nie ma czegoś takiego jak "patrole obywatelskie". To jest najzwyklejsza bandyterka i samowola. Żadna osoba nie posiadająca odpowiednich uprawnień nie ma prawa do zatrzymywania i kontrolowania nikogo innego. Osoby uczestniczące w tych "patrolach" powinny zostać natychmiast zidentyfikowane, zatrzymane i oskarżone o bezprawne działania w tym naruszenie nietykalności i wolności innych osób. Dlaczego policja na to nie reaguje? Porażka naszego państwa na całej linii!!
lol
23:00, 2025-07-02
Czworonożny funkcjonariusz Policji odnalazł zaginionego
Psiska są wspaniałe.
Brawo!
22:42, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz