Zamknij
REKLAMA

Akty oskarżenia w sprawie nieprawidłowości w zarządzaniu Grupą Azoty Police

13:46, 05.01.2022 | MaH
Skomentuj
REKLAMA

W toku śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie a prowadzonego przez Delegaturę CBA w Szczecinie, dotyczącego nieprawidłowości w zarządzaniu Grupą Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. w dniach 30 i 31 grudnia 2021 roku skierowano dwa akty oskarżenia obejmujące materiały wyłączone z tego postępowania.

Pierwszy z aktów oskarżenia skierowano przeciwko 3 oskarżonym: Joannie Ż., Radosławowi C. i Maciejowi G.

W ramach tego wątku, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, w tym zeznania świadków, oględziny telefonów komórkowych oraz poczty e-mail jak również historię rachunku bankowego Radosława C. potwierdzono fakt przywłaszczenia kwoty 184.500 złotych na szkodę Klubu Piłki Siatkowej Chemik Police S.A..

- W celu wyprowadzenia środków z Klubu Piłki Siatkowej Chemik Police S.A., Joanna Ż. – ówczesna prezes zarządu w/w klubu - w czerwcu 2015 roku podpisała  dwie umowy z Radosławem C., dotyczące świadczenia usług marketingowych oraz public relations, mając świadomość, że umowy te mają charakter pozorny a usługi nie będą wykonywane – informuje Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Jednocześnie, część ze środków wypłaconych przez ww. klub sportowy miała być wydatkowana na prowadzenie kampanii wyborczej Joanny Ż. do Sejmu RP. W tym celu, Radosław C. kontaktował się z firmami przygotowującymi materiały promocyjne Joanny Ż. oraz innej osoby kandydującej do Sejmu RP a także opłacał przygotowywanie takich materiałów, łącznie za kwotę co najmniej 50.000 złotych.

- Jednocześnie Maciej G., prowadzący kampanię wyborczą Joanny Ż. przyjmował w imieniu komitetu wyborczego, w związku z ubieganiem się przez Joannę Żurowską o mandat posła korzyści  majątkowe przekazane przez Radosława C, w postaci usług reklamowych i materiałów reklamowych opłaconych przez RSC Radosław C, w tym w ustalonych firmach które nigdy nie były następnie refakturowane na rzecz Komitetu Wyborczego - informuje Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Środki wydatkowane przez Radosława C. na prowadzenie kampanii wyborczej Joanny Ż. nie zostały refakturowane na Komitet Wyborczy, a tym samym nie zostały one uwzględnione w sprawozdaniu finansowym, dotyczącym rozliczenia prowadzenia kampanii wyborczej do Sejmu RP, w zakresie Joanny Ż.

- Radosław C. potwierdził fakt zawarcia umów z Klubem Piłki Siatkowej Chemik Police S.A. , które nie były przez niego wykonywane. Jednocześnie wskazał, że ponosił koszty związane z prowadzeniem kampanii wyborczej Joanny Ż, które następnie nie były refakturowane na Komitet Wyborczy – informuje Prokuratura Regionalna w Szczecinie

Joanna Ż. i Maciej G. nie przyznali się do zarzucanego im czynu.

Czyny zarzucone oskarżonym są zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Drugi z aktów oskarżenia skierowano przeciwko 6 oskarżonym: Krzysztofowi J., Annie P., Wojciechowi N., Rafałowi K., Markowi P. i Bartłomiejowi K.

W/w zarzucono doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., w związku z korzystaniem przez nich z kart służbowych dla celów prywatnych oraz wprowadzenia w błąd osób odpowiedzialnych za akceptację rozliczeń środków finansowych udostępnionych w ramach limitu służbowych kart płatniczych co do rzeczywistego przeznaczenia tych środków wskazując, iż wymienione wyżej towary i usługi zostały zakupione w związku z wykonywanymi czynnościami służbowymi oraz w celu wręczenia kontrahentowi, w następujących kwotach:

- Krzysztofowi J. – byłemu prezesowi zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. łącznie na kwotę 132 256,13 złotych,

- Annie P. – byłemu członkowi zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. łącznie kwotę 39 631,89 złotych.

- Rafałowi K. – byłemu członkowi zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.  łącznie na  kwotę 16.939,43 złotych,

- Wojciechowi N.  – byłemu członkowi zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.   łącznie na kwotę 15.856,79 złotych,

- Markowi P. – byłemu dyrektorowi Departamentu Finansów Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. łącznie na kwotę 34 610,51 złotych,

- Bartłomiejowi K. – byłemu dyrektorowi Biura Zakupów Strategicznych Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police S.A., 9 840 złotych.

Oskarżeni nie przyznali się do zarzucanych im czynów.

Czyny zarzucone oskarżonym są zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

(MaH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

Szfagier Z.Ż prezesSzfagier Z.Ż prezes

2 0

No to brahu spowrotem na ROD?🤣 18:43, 05.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

8 gwiazdek8 gwiazdek

1 0

Zarzuty tzw prokuratury działającej na polityczne zamówienie mają co najwyżej wartość gumy do żucia.
Przy okazji "szfagier" pisze się SZWAGIER 11:12, 06.01.2022


8 gwiazdek8 gwiazdek

0 2

Co to za brednie. Joanna Ż nie zarządzała grupą Azoty tylko zarządzała grupą sìatkarek 20:51, 05.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

cfcf

2 0

trzeba czytać ze zrozumieniem 15:14, 07.01.2022


policzaninpoliczanin

2 1

To już nie za niegospodarność na 30 mln, teraz takie grosze, i na to potrzebowali 5 lat. No tak nie ma się co dziwić, jaki pan taki kram 18:31, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BrygadzistaBrygadzista

1 1

Faktury za ich domki też są konieczme 14:11, 30.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mirek Mirek

1 0

Złodzieje ,a udczciwemu zawsze wiatr w oczy 16:07, 20.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

iqiq

0 0

CBA powinno pracowac w grupa Azoty ,a nie wpadac raz na 5 lat i raz na 5 lat kogos sądzą xd 17:17, 16.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%