Zamknij

Nie pisz po odpis. Klikaj

14:38, 17.08.2021 | M.H
Skomentuj
REKLAMA

Potrzebny odpisu aktu stanu cywilnego? Nie trzeba iść do urzędu. Wystarczy zajrzeć na GOV.pl i załatwić to przez internet.

Profil zaufany – to jedyne, czego potrzeba, by online zawnioskować o odpis aktu stanu cywilnego. Od początku roku z e-usługi skorzystało już ponad 200 tysięcy osób.

 

Odpis bez pisma

Odpis aktu urodzenia lub małżeństwa to dokument, który jest potrzebny przy załatwianiu wielu życiowych spraw. Aby go uzyskać nie trzeba planować wizyty w urzędzie. Wystarczy kilka minut przy komputerze lub smartfonie. To możliwe dzięki e-usłudze Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego, która znajduje się na portalu GOV.pl.

Na portalu znajdują się też wszystkie niezbędne informacje dotyczące profilu zaufanego, który jest niezbędny do korzystania z e-administracji. Dzięki niemu potwierdza się swoją tożsamość w internecie. Jeśli  go nie masz – załóż już dziś.

 

Wszystko na GOV.pl

Pierwszy i najważniejszy krok w przypadku korzystania ze wszystkich e-usług to wizyta na portalu GOV.PL. Będąc tam - zaloguj się do konta Mój GOV (prawy górny róg strony) i wybierz e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego.

Kolejny krok - wypełnij elektroniczny formularz. To proste i trwa tylko chwilę. Twoje dane osobowe zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk.

Wypełniając formularz - zaznacz, że dokument, o który wnioskujesz, chcesz dostać na swoją skrzynkę Mój GOV.

Ważne! Odpis, który uzyskasz, będzie miał moc prawną tylko w wersji elektronicznej. Nie drukuj go. Wydruk nie ma mocy prawnej. Automatyczny odpis będzie zawierał podpis kwalifikowany potwierdzający jego autentyczność.

Ile poczekasz na odpis? Możesz go mieć od ręki! Wydanie dokumentu przez automat jest możliwe przy spełnieniu kilku warunków:

  • odpis aktu, o który wnioskujesz, musi dotyczyć Ciebie, Twoich dzieci, małżonka lub rodziców,
  • system - w trakcie wypełniania wniosku - musi potwierdzić, że możliwe jest automatyczne wydanie odpisu. Chodzi o informację, czy akt jest zdigitalizowany, jawny i bez założonej blokady wydawania.
  • płatności za odpis należy dokonać online.

A jeśli jesteśmy przy płatności – za uzyskanie odpisu trzeba zapłacić:

  • 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej),
  • 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

Wysyłając wniosek online, masz do wyboru dwa sposoby płatności – online lub przelew bankowy bądź pocztowy.

 

Na skrzynkę

Gotowy odpis znajdziesz w swojej skrzynce odbiorczej na koncie Mój GOV. A skrzynkę znajdziesz na GOV.pl (prawy górny róg strony). Jak się do niej zalogować? Oczywiście profilem zaufanym.

(M.H)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%