Rząd zapowiada istotną zmianę w przepisach dotyczących podatku od spadków i darowizn. Nowe zasady mogą ułatwić życie najbliższej rodzinie.
Ministerstwo Finansów planuje złagodzenie obowiązujących przepisów dotyczących darowizn i spadków. Zgodnie z projektem, osoby blisko spokrewnione będą mogły uniknąć podatku nawet wtedy, gdy nie dopełnią formalności w terminie – pod warunkiem, że opóźnienie wynikało z niezależnych przyczyn.
Obecnie, aby nie płacić podatku od darowizny – na przykład przelewu od rodzica – należy w ciągu sześciu miesięcy zgłosić to do urzędu skarbowego i udokumentować przekazanie środków przelewem bankowym lub przekazem pocztowym.
Nowe regulacje zakładają możliwość przywrócenia terminu zgłoszenia darowizny, jeśli podatnik udowodni, że zawiniły okoliczności losowe – takie jak nagła choroba, klęska żywiołowa, wypadek komunikacyjny czy inne zdarzenie uniemożliwiające terminowe dopełnienie obowiązku.
– Mowa o sytuacjach niezależnych od woli podatnika – tłumaczy doradca podatkowy Przemysław Hinc. Jego zdaniem kierunek zmian jest dobry, choć działania powinny być odważniejsze. – Jeśli i tak chodzi o najbliższą rodzinę, może warto całkowicie zrezygnować z obowiązku zgłaszania takich darowizn – sugeruje.
Nie brakuje jednak sceptyków. Część prawników podnosi, że obecny system działa dobrze i nie wymaga zmian.
– Sześciomiesięczny termin jest wystarczający i jasny – uważa radca prawny dr Marcin Wojewódka. – Nowe przepisy mogą wprowadzić chaos i uznaniowość, co nie służy przejrzystości prawa – podkreśla.
Wysokość podatku od darowizn i spadków zależy od stopnia pokrewieństwa między stronami. Obowiązujące przepisy dzielą podatników na trzy grupy:
Jeśli wartość darowizny przekracza te progi, należy złożyć formularz SD-Z2 oraz – w przypadku środków pieniężnych – przedstawić dowód przelewu. Podatek naliczany jest od nadwyżki według skali: od 3 proc. w grupie I, aż do 20 proc. w grupie III.
Jak informuje "Gazeta Wyborcza", rząd planuje przedłożyć projekt ustawy Radzie Ministrów w trzecim kwartale 2025 roku.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu police24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
25 tys. km w walce o Rowerową Stolicę Polski
My kierowcy płacimy podatek drogowy. Teoretycznie miał być przeznaczony na budowę i remonty dróg. Może rowerzyści też powinni płacić za budowę ścieżek rowerowych? Oznakować i opodatkować rowery. Ponadto wprowadzić obowiązkowe OC dla dzieci "dwóch pedałów" jak stwierdził klasyk. Plus grube mandaty,gdy nie jadą po istniejących ścieżkach.
Kierowca
20:01, 2025-07-25
Wojewoda zachodniopomorski podpisał uchwałę w sprawie..
A kiedy nasi radni pójdą w ślady Szczecina?
Tak tylko
10:11, 2025-07-25
Pożar domu w Tanowie – jedna osoba ranna
Trzeba mieć tupet, aby liczyć, że ludzie dadzą kasę na wszystko. Super, zarobki dalej fajne bedą wpadać z 4 źrodeł dorosłych mieszkańców, oszczędności i ub zapieczenie! Hahahaha🙄
XxxX
11:53, 2025-07-24
Pożar domu w Tanowie – jedna osoba ranna
Też mam już dość. Zwykły Kowalski nie może liczyć na zbiórkach pieniędzy, a udający wielkich pogorzelców dostaje aby było mu jeszcze lepiej. Znam ich bardzo dobrze, i mimo że to spoko ludzie, ale z tą zbiórką kasy to przegięcie! Niech ich sumi nie ruszy, że są bardziej potrzebujący od nich i powinni nie przyjąć tych pieniędzy.
MY
11:48, 2025-07-24
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz