Uchwała o wprowadzeniu w Szczecinie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu ukazała się w czwartek w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Nowe przepisy wejdą w życie 8 sierpnia.
- Zakończyło się postępowanie nadzorcze nad uchwałą Rady Miasta Szczecina w sprawie nocnej prohibicji. Po przeanalizowaniu uchwały i wszystkich dokumentów nie stwierdzono istotnej niezgodności z prawem - przekazała rzeczniczka prasowa wojewody zachodniopomorskiego Paulina Heigel.
Zgodnie z uchwałą między godziną 23.00 a 6.00 w gminie Miasto Szczecin zabroniona będzie sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Zakaz obejmuje sklepy i np. stacje benzynowe, a nie dotyczy restauracji, pubów i innych lokali gastronomicznych.
Za uchwałą głosowało 22 radnych, przeciw było sześciu, a trzech nie wzięło udziału w głosowaniu.
Radni Koalicji Obywatelskiej i klubu OK Polska, popierający nocną prohibicję, argumentowali, że ograniczenie dostępności alkoholu w godzinach nocnych zmniejszy liczbę wykroczeń i przestępstw, jak zakłócanie porządku publicznego, wandalizm, bójki i rozboje.
Ewa Jasińska (KO), przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej rady miasta, podkreśliła, że statystyki szczecińskiej policji i straży miejskiej mówią o 20 tys. interwencji w 2024 r. związanych z nadużywaniem alkoholu. Zaznaczyła, że nocna prohibicja przyniosła pozytywne efekty w innych polskich miastach.
W Szczecinie działa ponad 600 sklepów z alkoholem (z restauracjami, barami, pubami itd. jest ok. 3 tys. koncesji). Muszą one znajdować się co najmniej 100 m od miejsc chronionych, np. szkół, kościołów i ośrodków leczenia uzależnień.
W latach 2018-2024 nocną prohibicję wprowadziło ok. 180 gmin w Polsce. W 30 przypadkach ograniczenie dotyczy tylko części gminy lub miasta. Najwięcej takich przepisów przyjęły samorządy z województw: mazowieckiego, małopolskiego i wielkopolskiego. Spośród dużych miast nocny zakaz na całym obszarze wprowadziły m.in. Kraków, Bydgoszcz, Biała Podlaska i Gdańsk. Prohibicja tylko w śródmieściu, na starówce, obowiązuje m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Rzeszowie, Katowicach, Bielsku-Białej i w Kielcach. (PAP)
misz/ joz/
Tak tylko10:11, 25.07.2025
A kiedy nasi radni pójdą w ślady Szczecina?
25 tys. km w walce o Rowerową Stolicę Polski
My kierowcy płacimy podatek drogowy. Teoretycznie miał być przeznaczony na budowę i remonty dróg. Może rowerzyści też powinni płacić za budowę ścieżek rowerowych? Oznakować i opodatkować rowery. Ponadto wprowadzić obowiązkowe OC dla dzieci "dwóch pedałów" jak stwierdził klasyk. Plus grube mandaty,gdy nie jadą po istniejących ścieżkach.
Kierowca
20:01, 2025-07-25
Wojewoda zachodniopomorski podpisał uchwałę w sprawie..
A kiedy nasi radni pójdą w ślady Szczecina?
Tak tylko
10:11, 2025-07-25
Pożar domu w Tanowie – jedna osoba ranna
Trzeba mieć tupet, aby liczyć, że ludzie dadzą kasę na wszystko. Super, zarobki dalej fajne bedą wpadać z 4 źrodeł dorosłych mieszkańców, oszczędności i ub zapieczenie! Hahahaha🙄
XxxX
11:53, 2025-07-24
Pożar domu w Tanowie – jedna osoba ranna
Też mam już dość. Zwykły Kowalski nie może liczyć na zbiórkach pieniędzy, a udający wielkich pogorzelców dostaje aby było mu jeszcze lepiej. Znam ich bardzo dobrze, i mimo że to spoko ludzie, ale z tą zbiórką kasy to przegięcie! Niech ich sumi nie ruszy, że są bardziej potrzebujący od nich i powinni nie przyjąć tych pieniędzy.
MY
11:48, 2025-07-24