Zamknij
REKLAMA

Czym oświetlić ścieżki ogrodowe?

11:23, 06.05.2022 | Materiał Partnera
Skomentuj

Ścieżki ogrodowe to ważne ciągi komunikacyjne. Prowadzą do głównych miejsc w ogrodzie, w których spędzamy najwięcej czasu. Aby poruszanie się nimi o każdej porze było bezpieczne, powinny być oświetlone. Światło przy nich nie tylko zminimalizuje ryzyko potknięcia się czy upadku, ale także podwyższy estetykę ogrodu oraz zwiększy jego walory dekoracyjne. Światło wokół ścieżek pozwoli też na podkreślenie elementów małej architektury. Jakie oświetlenie wybrać przy ścieżkach?

Dlaczego oświetlenie alejek ogrodowych jest ważne?

Ogrodowe alejki w zieleńcu pełnią funkcję traktów komunikacyjnych. Łączą oddalone od siebie fragmenty posesji, pozwalają dotrzeć do różnych zakątków, gwarantują wygodę i bezpieczne przemieszczanie się, a także transportowanie używanych przy pracach ogrodniczych i porządkowych narzędzi i maszyn. Funkcje, jakie pełnią sprawiają, że muszą one być odpowiednio przygotowane, a także pielęgnowane. Warto zadbać o to, aby ogrodowe ścieżki miały utwardzoną nawierzchnię oraz system odwadniania (dzięki temu nie będzie na nich zalegać błoto i kałuże). Alejki obowiązkowo muszą być też oświetlone. Światło wokół nich pozwoli na poruszanie się po ogrodzie po zmroku, wpłynie na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, będzie odstraszać intruzów, umożliwia wykonywanie prac ogrodowych wieczorem, zachęci do spędzania czasu na świeżym powietrzu w późniejszych godzinach.

Czym oświetlić alejki w ogrodzie?

Ogrodowe alejki oświetlić można na różne sposoby. W sklepie takim jak Miloo Home bez problemu można odnaleźć rozwiązania dedykowane małym i dużym ogrodom. Najpopularniejszym wyborem są lampy stojące oraz te wpuszczane w podłoże. Dużym zainteresowaniem cieszą się też pochodnie ogrodowe, które nie tylko dają światło, ale i są znakomitą dekoracją przestrzeni. Ustawiane są one na całej długości ścieżek, dzięki temu nie pozostawią nawet skrawka ogrodu zaciemnionego.

Jakie oświetlenie ścieżek wybrać?

To, czy wybierze się pochodnie ogrodowe, czy lampy wpuszczane w podłoże zależy od wielu czynników. Te pierwsze rozmieszczone wzdłuż ścieżek, podjazdu i chodnika sprawdzają się w eleganckim i szykownym ogrodzie. Z racji tego, że do oświetlenia ogrodu potrzeba zazwyczaj nawet kilkunastu lamp, to mogą one przytłaczać małą przestrzeń. Ścieżki stojącymi lampami warto więc oświetlać, jeśli dysponuje się dużym metrażem. Na mniejszej powierzchni pochodnie ogrodowe lepiej jest ustawić jedynie przy wejściu do altany czy furtce, a jako oświetlenie ścieżek wyprać punkty świetlne wypuszczane w podłoże. Ten typ oświetlenie jest niemal nie widoczny, a przez to nie przytłacza aranżacji. Dyskretne i subtelne lampy wpuszczane w podłoże doskonale współgrają ze stylem nowoczesnym, skandynawskim czy retro.

Warto pamiętać, że wybór oświetlenia ścieżek należy uzależnić nie tylko od wielkości ogrodu, ale i skomplikowania montażu. Niektóre z lamp np. lampy solarne wymagają przeprowadzenia prac ziemnych i budowy instalacji. Może to wiązać się z rozkopaniem ogrodu, kuciem ścieżek, czy niszczeniem skalników, oczek wodnych. Skomplikowane systemy oświetleniowe lepiej więc planować na etapie tworzenia projektu aranżacji przydomowej zielonej przestrzeni. Kiedy ogród jest już skończony, lepszym wyborem będą działające na żarówki LED pochodnie ogrodowe czy innego rodzaju mobilne oświetlenie, nie wymaga skomplikowanych prac montażowych.

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%