Zamknij

W jaki sposób znakować elementy infrastruktury energetycznej?

14:30, 14.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:33, 14.11.2022
Skomentuj

System Oznakowania Energetycznego jest dzisiaj niesłychanie ważny ze względu na zaostrzające się procedury bezpieczeństwa. Obowiązujące zarządców sieci przepisy polskie oraz unijne wymuszają podpisywanie m.in. słupów, ciągów, obwodów, stacji, kabli, złączek. Każdy operator ma w tym zakresie własne regulacje, ale potrzebuje dostawcy elementów SOE produkowanych na zamówienie. Muszą one zawierać czytelne informacje, które będą dobrze widoczne nawet po upływie czasu i bez względu na okoliczności.

 

Znaczenie SOE we współczesnej energetyce

Znakowanie obiektów energetycznych wykonuje się z wielu powodów. Przede wszystkim chodzi o to, aby identyfikacja elementów tworzących sieć była łatwiejsza, bardziej przejrzysta i zrozumiała dla odbiorców. Kto zalicza się do ich grona? Zarówno osoby prywatne, które powinny w pobliżu linii wysokiego napięcia zachować szczególną ostrożność, jak również ekipy odpowiedzialne za serwisowanie czy konserwację sieci. Zatem dwie główne role SOE to informowanie i ostrzeganie.

Dzięki dobrze wykonanym, czytelnym plakietkom umieszczonym na słupach czy transformatorach, nie ma żadnych wątpliwości, z jakim napięciem mamy do czynienia. Choć w Polsce nie funkcjonuje jeden sztywny system znakowania, to naturalnym jest, że każdy z operatorów opracowuje własne standardy przejrzyste i zrozumiałe dla innych. Kluczowe jest nie tylko opracowanie haseł czy symboli, ale też naniesienie ich na tabliczki w taki sposób, aby pozostawały czytelne na długi czas. Dlatego też zazwyczaj stosuje się:

  • tablice aluminiowe tłoczone,
  • tablice znamionowe grawerowane laserowo,
  • tablice grawerowane w laminatach grawerskich.

Oczywiście zawsze warto indywidualnie dopasowywać zarówno materiał, jak i technikę znakowania do rodzaju komunikatu czy miejsca, w którym tabliczka ma się pojawić. Zazwyczaj jednak jest ona wyeksponowana na działanie czynników atmosferycznych, więc priorytetem będzie odporność na wilgoć, wiatr, mróz i promieniowanie UV.

Sposoby znakowania infrastruktury energetycznej

SOE to jeden z bardziej nowoczesnych, zyskujących na popularności systemów znakowania energetycznego, który umożliwia wygodne znakowanie i odczytywanie danych w sposób elektroniczny. Na pewno zebrane w ten sposób dane są też bardziej precyzyjne, łatwiejsze w gromadzeniu, porównywaniu i późniejszym interpretowaniu.

System Oznakowania Energetycznego to krótszy czas pracy operatorów, serwisantów, kontrolerów. Pewność, że wykonywane przez nich czynności są zgodne z procedurami. Dodatkowo monitorowanie jest możliwe w czasie rzeczywistym, dlatego wszelkie informacje o usterkach są przekazywane na bieżąco, a czas reakcji i naprawy znacznie się skraca. Nie ma też mowy o pomyłkach, a całość oględzin odbywa się zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%