Zamknij
REKLAMA

Monety bulionowe czy sztabki? Jak kupować złoto w czasach wysokiej inflacji?

13.49, 04.11.2022 Materiał Partnera Aktualizacja: 13.56, 04.11.2022
Skomentuj

Z każdym miesiącem inflacja w Polsce przybliża się do 20%, co jest także powodem do obaw dla osób, które zgromadziły oszczędności. Realna wartość pieniądza maleje, jednocześnie lokaty oprocentowane są znacznie poniżej poziomu wzrostu cen i tym samym nie chronią zgromadzonego kapitału przed utratą siły nabywczej. Czy warto inwestować w złoto w obecnej sytuacji i jak można to zrobić?

 

Złoto jako bezpieczna przystań w czasach gorszej koniunktury

Złoty kruszec od wieków jest synonimem stabilności. Gdy nastroje na rynkach spadają, a ofensywne formy inwestowania (takie jak na przykład akcje) gwałtownie tracą na wartość, złoto zwykle zachowuje stabilną cenę, nierzadko może też ona wzrastać – ponieważ w sytuacji gorszej koniunktury zwiększa się popyt na tzw. bezpieczne przystanie. Złoto jest uznawane za taką przystań, ponieważ – choć nie pozwala na spektakularne zyski – pozwala ochronić kapitał przed spadkiem realnej wartości. Innymi słowy, ryzyko straty jest bardzo niewielkie, nawet wtedy, gdy w kraju czy na świecie rozwija się kryzys. Wysoka wartość złota jest uznawana na całym świecie, dlatego też można je spieniężyć w każdym zakątku globu. Wartość tradycyjnej waluty jest natomiast znacznie bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych – może istotnie obniżyć się przez m.in. kryzysy gospodarcze, wybuch wojny, czy wspomnianą wcześniej inflację. 

Mimo że ceny złota mogą się wahać (na przykład w perspektywie roku), patrząc długoterminowo – powoli, lecz stabilnie rosną. Także w sytuacji wysokiej inflacji – cena złota rośnie wtedy wraz z cenami pozostałych dóbr i usług. Dla przykładu, między styczniem 2010 a styczniem 2020 rokiem cena uncji złota wzrosła z 1 100 do 1 560 dolarów. Obecnie – październik 2022 za uncję zapłacimy nieco poniżej 1 700 USD (około 8 500 zł).

Jak współcześnie inwestuje się w złoto? Monety i sztabki

Złoto inwestycyjne można współcześnie kupić w firmie sztabek lub monet bulionowych. Te pierwsze nie występują (jak się niekiedy mylnie sądzi) tylko w formie dużych sztab, ważących kilogram lub pół (kosztujących w październiku 2022 odpowiednio 258 000 i 130 000 zł – w przybliżeniu). Najtańsza dostępna sztabka kosztuje obecnie około 300 zł i waży 1 g. Inne popularne warianty (proporcjonalnie droższe), to na przykład 2, 5, 10, 50, 100, czy 250 g. Mnogość możliwości sprawia, że w złoto może dziś zainwestować praktycznie każdy.

Z kolei złote monety emitowane są często w wadze jednej uncji trojańskiej (1 oz), czyli nieco ponad 31 gramów. Podobnie jak w przypadku sztabek, można kupić również mniejsze warianty, odpowiednio tańsze (np. 1/2 lub 1/4 oz). Monety bulionowe charakteryzuje detaliczne zdobnictwo, co sprawia, że przedmioty te trudno podrobić. Pierwszą monetą bulionową, jest Krugerrand, wybijany w RPA od lat 60. XX wieku. Krugerrand 1 oz kosztuje obecnie nieco ponad 8 000 zł. Cechą charakterystyczną tej monety jest niewielka domieszka miedzi, która nadaje temu produktowi charakterystyczny brązowy odcień. Inne popularne monety inwestycyjne to na przykład Australijski Kangur, Amerykański Orzeł, czy Kanadyjski Liść Klonowy.

Warto pamiętać, że złoto inwestycyjne (monety i sztabki wysokiej próby) jest zwolnione z podatku VAT, a złote produkty można łatwo i bezpiecznie kupić przez internet.

Wybieraj zaufanych sprzedawców

Aby wyeliminować ryzyko zakupu nieautentycznych produktów, warto korzystać z oferty podmiotów, które profesjonalnie zajmują się sprzedażą i skupem metali szlachetnych (oprócz złota, także platyny, palladu i srebra). Takim sprzedawcą jest między innymi ASCOIN – sklep internetowy oraz stacjonarny punkt sprzedaży w Warszawie, przy ul. św. Barbary 4. Jeśli nie wiesz jaki produkt wybrać, skorzystaj z porady sprzedawców bezpośrednio w sklepie – możesz także dokładnie obejrzeć wybraną sztabkę lub monetę przed zakupem.

Z kolei zakupy w serwisach aukcyjnych lub portalach lokalnych mogą okazać się złym pomysłem – szczególnie wtedy, gdy nie jesteś w stanie sprawdzić, kto dokładnie sprzedaje produkty, jak długo działa na rynku i jaką ma opinię.

 

(Materiał Partnera )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%