Zamknij

Jak skutecznie zapobiegać chorobom grzybowym w ogrodzie warzywnym

14:45, 13.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:47, 13.09.2022
Skomentuj

Choroby grzybowe mogą stopniowo osłabiać rośliny, co uniemożliwia utrzymywanie zdrowych liści oraz wydawanie kwiatów, a w konsekwencji zawiązywanie owoców. W okresie lata i jesieni grzybnia dojrzewa, wytwarzając owocniki, które z kolei uwalniają zarodniki. Dlatego grzyb bardzo szybko przenosi się na kolejne rośliny, natomiast zimę spędza w ziemi, aby wiosną i latem ponownie infekować młode warzywa.

 

Jak ograniczyć występowanie grzybów w ogrodzie warzywnym?

Aby utrzymać wysoką kontrolę nad występowaniem chorób grzybowych należy stosować tak zwaną ogrodniczą higienę. Konieczne jest zbieranie opadłych liści, które zostały zainfekowane grzybem. Należy zebrać je dokładnie oraz spalić lub wyrzucić do śmietnika. Grzybnia oraz zarodniki mogą zimować w opadłych liściach, a w kolejnym roku ponownie infekować rośliny. Tym samym utrzymanie czystości po sezonie wegetatywnym jest tak ważne. Następną rzeczą jest usuwanie osłabionych roślin oraz zainfekowanych chorobą. Najlepiej jest palić te części roślin, które zostały porażone grzybem.

Ważne jest także, aby nie wymieniać chorych warzyw na nowe okazy pochodzące z tego samego gatunku, gdyż istnieje wówczas bardzo wysokie ryzyko infekcji. Dlatego jeżeli pojawią się pierwsze objawy chorób grzybowych należy usuwać chore pędy. Dobrze sprawdza się także ściółkowanie ziemi dzięki warstwie dobrze rozłożonego kompostu lub nawet kamyków. Pozwala to na zakrycie oraz jednoczesne uwięzienie zarodników grzybów. Powstrzymuje je to zatem przed przenoszeniem się, na przykład w czasie deszczu.

Opryski prewencyjne na choroby grzybowe warzyw

Revus to wysokiej jakości środek grzybobójczy, który doskonale sprawdza się podczas zapobiegania chorobom grzybowym. Opryski prewencyjne są niezwykle ważne, gdyż umożliwiają ograniczenie namnażania się grzybów. Zabieg ten chroni warzywa przed pojawieniem się między innymi mączniaka prawdziwego, ale także kędzierzawości liści. Zmorą ogrodników jest również zaraza ziemniaka, czarna plamistość, które mogą zniszczyć całe uprawy warzyw. Wykonując opryski prewencyjne można także bardzo skutecznie chronić warzywa przed przemieszczaniem się grzybów z roślin ozdobnych, na przykład róż.

Jak pozbyć się chorób grzybowych z warzywnika?

Idealne warunki dla rozwoju większości chorób grzybowych to duża ilość deszczu, mało słońca oraz chłodne noce. Jednak grzyby atakują również w okresie upalnych dni, a także wysokiej wilgotności powietrza. Aby zatem chronić swoje warzywa należy utrzymać właściwą pielęgnację, nawożenie, a także zastosować odpowiednie opryski. Bardzo popularnym środkiem grzybobójczym, który może nie tylko zwalczać choroby lecz także działać prewencyjnie jest miedzian. Opryski tego typu zalecane są w szczególności podczas amatorskiej uprawy warzyw, na przykład na ogródkach działkowych.

Miedzian to środek grzybobójczy zwalczający między innymi zaraz ziemniaka, rdzę, zarazę ogniową, plamistość. Warto zatem zastosować miedzian w momencie zauważenia oraz zidentyfikowania choroby, lecz także zapobiegawczo, zwłaszcza jeżeli choroby grzybowe występowały w ogrodzie w poprzednich latach. Terminy wykonywania oprysków różnią się w zależności od gatunku rośliny. Istotne jest jednak, aby oprysk wykonywać podczas pochmurnych oraz bezwietrznych dni. Nie należy natomiast pryskać roślin podczas intensywnego promieniowania słonecznego, deszczu lub kiedy temperatura powietrza jest poniżej 0 stopni Celsjusza. Pierwsze odpryski miedzianym najczęściej wykonuje się w okresie przedwiośnia, natomiast ostatnie jesienią dla uzyskania najlepszych efektów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%