Zamknij
REKLAMA

Pomoc dla frankowiczów i oferty kancelarii frankowych

20.53, 27.07.2022 Materiał Partnera
Skomentuj

Coraz większa przychylność polskich sądów oraz korzystne orzecznictwo sprawiają, że kolejni frankowicze decydują się dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Tym samym wzrasta również zainteresowanie tematyką usług prawnych związanych z kredytami we frankach, a na rynku pojawia się coraz więcej nowych kancelarii z branży frankowej. Jak wiec wybrać pełnomocnika, by zwiększyć swoje szansę w tym dość skomplikowanym sporze i jak wyglądają oferty kancelarii frankowych?

 

Czym dokładnie są kancelarie frankowe i od jak dawna istnieją?

Kancelarie frankowe są podmiotami specjalizującymi się w udzielaniu pomocy kredytobiorcom posiadającym zobowiązania we franku szwajcarskim. Jest to ich specjalizacja, dlatego kancelarie tego typu zajmują się praktycznie jedynie sprawami kredytów frankowych. W ten sposób skupiają się one jedynie na orzecznictwie tego typu nie prowadząc równolegle dziesiątek innych spraw.

Warto również dodać, że pełnoprawne kancelarie prowadzone są przez zawodowych pełnomocników, a wiec adwokatów i radców prawnych mających wieloletnie doświadczenie. Jest to szalenie ważne, ponieważ wiedza i dłuższy staż pracy będą niezwykle przydatne w przypadku tych zawiłych spraw.

Oznacza to, że dobre kancelarie frankowe to te, które powstały jeszcze przed wydanym w 2019 roku orzeczeniem TSUE, które polepszyło sytuację frankowiczów i ułatwiło im wygrywanie spraw przeciw bankom.

Pierwsze tego typu podmioty zaczęły pojawiać się w latach 2013/2014, kiedy to rozpoczęła się era rozpraw pomiędzy frankowiczami i bankami. Kancelarie te nie miały łatwego startu i własnymi siłami musiały rozpracować linię postępowania w przypadku takich spraw ułatwiając tym samym zadanie obecnym kolegom po fachu. Prawdziwe kancelarie frankowe są, więc zaangażowane w niesienie pomocy frankowiczom od kilku lat.

Czym nie powinny być kancelarie frankowe?

Decydując się skorzystać z pomocy kancelarii frankowej musimy być świadomi, że tylko podmiot prowadzony przez adwokatów lub radców prawnych będzie nosił miano pełnoprawnej kancelarii. Co ważne, tylko przedstawiciele powyższych zawodów mogą reprezentować kredytobiorcę w sądzie.

Trzeba tu być niezwykle czujnym, nie zawsze, bowiem w kancelarii znajdziemy takie osoby. Taka sytuacja ma związek z niezwykle korzystnym dla frankowiczów orzeczeniem TSUE z 2019 roku, kiedy to zaczęły pojawiać się całkowicie nowe kancelarie i firmy skuszone opcja dobrego zysku.

Większość z tych podmiotów jest prowadzona w formie spółki z o.o. lub przemianowanych z firm odszkodowawczych, co oznacza, ze nie są to w istocie profesjonalne kancelarie frankowe.

W przypadku spółek z o.o. istnieje jeszcze jedno niebezpieczeństwo. Firma taka nie musi posiadać obowiązkowego ubezpieczenia OC od popełnionych błędów ( jest to wymóg dla adwokatów i radców prawnych). W takich przypadkach kredytobiorca nie będzie miał szans uzyskać odszkodowania od podmiotu za niepowodzenie.

Jakie są cechy dobrej kancelarii frankowej?

Widzimy już, że wybór odpowiedniej kancelarii frankowej nie jest prosty. Wymaga od kredytobiorcy odrobiny zaangażowania i zwrócenia uwagi na kilka istotnych aspektów.

Najważniejsze jest to, by dana kancelaria specjalizowała się najlepiej TYLKO W PROWADZENIU SPRAW FRANKOWYCH, a jej zespół składał się z doświadczonych adwokatów i radców prawnych.

W ten sposób mamy pewność, że naszą sprawą zajmie się osoba z odpowiednią wiedzą i zasobami, które pozwolą jej wygrać z bankiem. Owa specjalizacja jest niezwykle istotna, bowiem sprawy dotyczące kredytów frankowych są niekiedy niezwykle zawiłe i wymagają ogromnej znajomości prawa i najnowszego orzecznictwa, a także historii podobnych spraw w Polsce.

Aby sprawdzić doświadczenie i poziom specjalizacji danej kancelarii najlepiej prześledzić jej stronę firmową lub bloga, gdzie powinniśmy znaleźć informacje o wszystkich wygranych sprawach.

W chwili obecnej najlepsze kancelarie od spraw frankowych posiadają w swoim dorobku nawet 400 korzystnych wyroków w sprawach frankowych. Warto szukać właśnie takich podmiotów - przedstawienie kilki wygranych na stronie internetowej to w obecnych czasach za mało. 

Szczególna uwagę warto zwrócić na sprawy z czasu sprzed ogłoszenia wyroku TSUE, czyli sprzed października 2019 r. oraz na to, czy sprawy wygrane dotyczą tego samego banku czy też innych instytucji tego typu.

Jest to istotne, ponieważ umowy kredytu frankowego były formułowane w różny sposób w zależności od danego banku. Zatem jeśli dana kancelaria zdołała uzyskać wiele pozytywnych wyroków przeciw różnym bankom i w różnorodnych siedzibach sadów oznacza to, że podmiot ten ma duże doświadczenie i bogata historię zawodową.

Renomowane kancelarie frankowe mogą również pochwalić się szybkością w prowadzeniu procesów. Oczywiście czas trwania nie zależy jedynie od umiejętności prawniczych, jednak wiele zależy od jego wiedzy, argumentacji i sposobu pracy. W przypadku, gdy dana kancelaria jest w stanie uzyskać pozytywny wyrok sprawy w przeciągu kilku miesięcy, oznacza to, że dysponuje ona bardzo dobrze opracowaną strategią procesową oraz przepracowane sprawy frankowe.

Równie istotna będzie tutaj umiejętność zwięzłego formułowania pozwów, ponieważ według zasad dotyczących kredytów frankowych pozwy tego typu nie muszą zawierać 200-stu stron argumentacji. Zbyt długi pozew to po prostu dłuższa rozprawa, więc nie jest to żaden atut.

Ostatnią z cech profesjonalnej kancelarii frankowej jest transparentność działań. Oznacza to, że kredytobiorca powinien bez trudu móc odszukać wszelkie interesujące go informacje, szczególnie, jeśli chodzi o sygnatury spraw prowadzonych przez kancelarię.

Jakie zagrożenia czekają na frankowiczów szukających kancelarii frankowej?

Największym zagrożeniem dla wszystkich frankowiczów poszukujących odpowiedniej kancelarii frankowej są wspomniane wcześniej podmioty będące spółkami z o.o. Po pierwsze kancelarie takie nie są prowadzone przez wykwalifikowanych pełnomocników, ponieważ są to firmy ukierunkowane jedynie na zysk.

W takich przypadkach może okazać się, że w umowie regulującej współpracę pomiędzy podmiotem a kredytobiorca będą znajdowały się różnorodne niejasne zapisy, szczególnie w zakresie wynagrodzenia firmy.

Bardzo często kancelarie takie kuszą swoich klientów początkowymi niskimi kosztami prowadzenia sprawy, a w rzeczywistości okazuje się, że na koniec współpracy mamy do zapłaty znacznie więcej niż w przypadku skorzystania z usług renomowanych kancelarii frankowych.

Dzieje się tak, ponieważ firmy takie „odbijają sobie” początkowo niską opłatę wysokim procentem pobieranym z wygranej. Może się nawet zdarzyć, że będzie to kwota w wysokości 20-50 proc. całej kwoty, co może stanowić kilkaset tysięcy złotych.

Niezwykle wysokie ryzyko współpracy z kancelariami będącymi spółkami z o.o. jest fakt, że zatrudniają one często osoby, które nie mają wykształcenia prawniczego, a nawet nie mogą pełnić funkcji pełnomocnika.  Oznacza to, że nasza sprawa kredytowa będzie prowadzona przez osobę bez wiedzy i doświadczenia.

Artykuł stworzony przy współpracy z partnerem https://biznesnews24.pl

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%