Celem obowiązku alimentacyjnego jest dostarczenie uprawnionemu do alimentów środków utrzymania. Alimenty płaci na rzecz uprawnionego osoba do tego zobowiązana z mocy prawa. Choć obowiązek alimentacyjny jest bezwzględnie obowiązujący, to sytuacje, kiedy alimenty nie są płacone nie należą przecież do rzadkości. Czy może wówczas pomóc detektyw? W jakich jeszcze sytuacjach jego praca może się przydać w kontekście dochodzenia alimentów?
Jeżeli zostały ustanowione alimenty względem dziecka, obowiązkiem zobowiązanego rodzica jest ich uiszczanie. Uchylanie się od płacenia alimentów, czy to w całości, czy częściowo, godzi w dobro dziecka i jest sytuacją, która nie powinna mieć miejsca. Niestety, w wielu przypadkach jest to smutna, niezgodna z prawem rzeczywistość. Pomimo tego, że wcześniej dokładnie zbadano możliwości zarobkowe rodzica, ten często tłumaczy się, że płaci mniej, ponieważ sytuacja finansowa się zmieniła i nie zarabia już tak dobrze. Zdarza się, że ojciec lub matka zobowiązani do świadczenia alimentacyjnego względem dziecka twierdzą, że stracili pracę. Oczywiście, wszystko jest możliwe, jednak przedłużający się stan bezrobocia może rodzić pytania o to, czy stan ten nie jest utrzymywany celowo. Niejednokrotnie dochodzi do tego, że rodzic żąda sądowego obniżenia alimentów ze względu na utratę pracy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że sąd ocenia to, czy istnieje zaledwie możliwość znalezienia pracy — sam fakt jej utraty nie musi wiązać się z obniżeniem świadczenia alimentacyjnego na dziecko. I właśnie w ustaleniu tego, jakie rodzic ma realne możliwości podjęcia pracy może pomóc agencja detektywistyczna. Profesjonalny prywatny detektyw będzie w stanie zweryfikować, czy dana osoba aktywnie poszukuje pracy, ale też sprawdzi, czy rzeczywiście nie jest zatrudniona, chociażby na czarno. Może poddać weryfikacji także inne kwestie, np. autentyczność zwolnienia lekarskiego, kiedy powodem rzekomego otrzymywania obniżonego wynagrodzenia jest ciągłe przebywanie na L4.
Obowiązek alimentacyjny to nie tylko ten na linii rodzic-dziecko. Może on dotyczyć eks małżonków. Byli mężowie lub żony mogą liczyć na alimenty, jeśli znajdują się w niedostatku, chyba że sąd uznał ich za w pełni winnych rozpadu małżeństwa, czyli nastąpił rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie. W tej sytuacji, nie dość, że z pewnością nie będzie alimentów dla winnego, to druga strona, czyli uprawniona do alimentów, może je otrzymać niezależnie od tego, czy znajduje się w niedostatku, czy nie. Nic więc dziwnego, że strona ponosząca wyłączną odpowiedzialność za rozpad małżeństwa będzie starała się ukryć ten fakt. Żeby uniknąć tego typu sytuacji, strona wnosząca pozew o rozwód z orzeczeniem o winie powinna poprzeć go dowodami — dokumentami, zdjęciami, nagraniami, zeznaniami świadków, a także sprawozdaniami i raportami z czynności, które przeprowadzi dobry detektyw. Już sam fakt przechodzenia przez proces rozwodu jest wyczerpujący, dlatego, jeżeli jest możliwość wsparcia pod względem czynności terenowych czy uporządkowania dowodów, a tym samym zadbania o swój dalszy byt, warto to robić.
Alimentacja może dotyczyć szeregu osób i nie zawsze są to najbliżsi krewni. Oprócz rodziców, dzieci i rodzeństwa, obowiązek alimentacyjny może dotyczyć również ojczyma, macochy, pasierbów, rodzeństwa przyrodniego. Jeśli chodzi o żądanie alimentów, należy najpierw skierować je do najbliższych krewnych, a dopiero gdy nie uda się uzyskać pomocy od nich, można zwrócić się do krewnych w dalszej linii. Co, jednak jeśli ma miejsce właśnie taka sytuacja, ale osoba, która uprawniona mogłaby być do świadczeń alimentacyjnych, nie zna swojej dalszej rodziny? Potrzebne jest śledztwo, które ustali konkretne personalia czy miejsce zamieszkania dalszej rodziny, w czym sprawdzi się detektyw.
Śmierć alimentacyjnego dłużnika może być powodem do dochodzenia przez uprawnionego należnej części alimentów, które nie zostały zapłacone w terminie. Choć sam obowiązek alimentacyjny oczywiście nie jest dziedziczony, to zaległe alimenty stanowią dług spadkowy. W tej sytuacji spadkobiercy mają obowiązek zapłacić zaległe alimenty. Podobnie jak w wielu innych sprawach spadkowych, pomoc detektywa, taka jak ustalenie majątku zmarłego czy ujawnienie aktywów pozwala na dochodzenie swoich praw przez upoważnione do tego osoby.
Powyższe przykłady pokazują, jak wiele rozmaitych sytuacji może wiązać się z kwestią alimentów. W wielu z nich pomoc agencji detektywistycznej może okazać się nieoceniona.