Zamknij

Kupno mieszkania w Szczecinie - o tym warto pamiętać

15.56, 19.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15.57, 19.01.2023
Skomentuj

Sytuacja na rynku nieruchomości zmienia się obecnie bardzo dynamicznie. Ceny poszły mocno w górę, obecnie przewidywane jest ich zatrzymanie lub obniżenie związane z mniejszym popytem, na który wpływa choćby dostępność kredytu hipotecznego. Być może to właśnie 2023 rok jest tym idealnym na kupno nieruchomości. Do tego wyzwania warto jednak dobrze się przygotować. 

Kupno mieszkania w Szczecinie — co musisz wiedzieć

Nie ma znaczenia, czy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, czy decydujesz się na zakup nieruchomości u dewelopera. Do jednej i drugiej inwestycji musisz się naprawdę dobrze przygotować, aby uniknąć wielu stresów i nieprzyjemnych zaskoczeń. Oczywiście niezbędny jest doskonały research oferty nieruchomości. Możesz przeprowadzić go samodzielnie lub zlecić to agencji nieruchomości. 

  • Określ, gdzie chcesz mieszkać. Sprecyzuj swoje oczekiwania. Zastanów się, czy koniecznie zależy ci na centrum miasta, czy ważniejsze jest przestronne mieszkanie w pobliżu terenów zielonych. Cenisz sobie bardziej spokój i ciszę, czy najważniejsze jest dla ciebie dobre skomunikowanie lokalu. 
  •  Ustal budżet: ustal swoją zdolność kredytową lub wydziel środki, które już posiadasz i jesteś gotowy przeznaczyć je na zakup nieruchomości. 
  • Wskaż wymagania lokalowe: powierzchnia, liczba sypialni, osobna kuchnia czy aneks kuchenny, piętro, obecność balkonu/tarasu/ogródka. 
  • Spróbuj określić, czy myślisz tylko o kupnie mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórny także chodzi grę lub odwrotnie. 

Wszystkie te informacje zawężają kryteria poszukiwania, ułatwiają przeszukiwanie dostępnych ofert, skracają czas poszukiwań, a także pozwalają dość precyzyjnie wskazać kluczowe oferty najbardziej zbliżające się do tego, czego oczekujesz. 

Rynek nieruchomości w 2023 roku 

Przystępując do zakupu mieszkania w Szczecinie czy jakimkolwiek innym mieście w Polsce, musisz sobie zdawać sprawę ze specyfiki determinującej sytuację na rynku nieruchomości. Ograniczona dostępność kredytów, rosnąca inflacja, cały czas utrzymujący się mimo wszystko duży popyt na mieszkania, ale przede wszystkim te mniejsze i średnie to jedne z kluczowych czynników wpływających na koszty nieruchomości. W przypadku zainteresowania małym mieszkaniem warto zdawać sobie sprawę, że decyzje muszą zapadać stosunkowo szybko, bo mieszkanie zaraz może się sprzedać. Przy zakupie większych nieruchomości pojawia się z kolei znacznie większe pole do negocjacji cenowych. 

Zanim dojdzie do ostatecznego kupna mieszkania — odbiór

Niezależnie od tego, czy kupujesz na rynku wtórnym czy pierwotnym, ostateczny zakup mieszkania poprzedzać powinien jego odbiór. Rzetelny odbiór mieszkania Szczecin to ważny element całej transakcji, ponieważ po jego dokonaniu masz zdecydowanie ograniczone możliwości zgłaszania jakichkolwiek roszczeń w stosunku do dewelopera czy poprzedniego właściciela. Oczywiście są takie wady, których znaleźć się wcześniej nie da, natomiast wiele konstrukcyjnych usterek, niedoróbek, ewentualnych awarii da się zauważyć. Niestety nie każdy z nas jest specjalistą od budownictwa, dlatego jeśli zależy ci na fachowym odebraniu mieszkania i zyskaniu pewności, że płacisz za mieszkanie, które ma proste ściany, odpowiednio wykonane przyłącza, które nie przecieka, a jego ściany nie zaczną zaraz pękać, poproś o pomoc specjalistów. Ekipa fachowców jest w stanie przeprowadzić dla ciebie profesjonalny odbiór mieszkania z wykorzystaniem sprzętu pomiarowego takiego jak kamery termowizyjne, dalmierze, lasery krzyżowe, łaty i inne. Taka kontrola daje ci poczucie bezpieczeństwa i pewność, że płacisz za nieruchomość w określonym stanie. 
 

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%