Zamknij

Czemu warto zadbać o regularne czyszczenie laptopa?

15:43, 12.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:43, 12.01.2023
Skomentuj

Zadbany laptop stanowi prawdziwą wizytówkę swojego użytkownika. Niestety staranne wyczyszczenie ekranu, obudowy, klawiatury i touchpada jest niewystarczające, aby utrzymać sprzęt w dobrej kondycji. Prawdziwe zagrożenia dla komputera czają się wewnątrz obudowy. Siłą rzeczy dostaje się do niego kurz, który po zdjęciu dolnej pokrywy wprawia właściciela sprzętu w osłupienie. Dlaczego warto czyścić wnętrze laptopa regularnie? Czy przeprowadzanie tego zabiegu na własną rękę jest bezpieczne? Wyjaśniamy!

 

Mobilny, więc wrażliwy na zanieczyszczenia

Kurz i inne zanieczyszczenia naturalnie przedostają się do wnętrza komputera poprzez otwory wentylacyjne, gniazda, a także klawiaturę. Temu zjawisku nie da się zapobiec zwłaszcza, że laptopy to urządzenia mobilne, a więc używane w różnym otoczeniu, nie zawsze higienicznym. W konsekwencji po roku lub dwóch, prędzej czy później we wnętrzu obudowy powstaje zbiorowisko kurzu, zupełnie jak pod dawno nie odsuwaną sofą, a w dodatku hodowla roztoczy!

Hałaśliwy układ chłodzenia

Obecności zanieczyszczeń we wnętrzu obudowy nie wolno bagatelizować, ponieważ same w sobie przy odrobinie pecha mogą doprowadzić do zwarcia. Przede wszystkim zanieczyszczenia wpływają jednak negatywnie na układ chłodzenia, tym bardziej, gdy jak w większości laptopów opiera się on na wentylatorach.

Ze względu na warstwę kurzu nadmiar ciepła nie jest usuwany na zewnątrz, a wentylator zaczyna pracować na wyższych obrotach, jednak z niepełną efektywnością, bo po pewnym czasie on również zapycha się przez kolejne warstwy brudu. Gdy układ wentylacyjny zaczyna generować nietypowy hałas, to znak, że wnętrze laptopa wymaga wyczyszczenia. Nie warto odkładać tego na później, bo wysoka temperatura pracy ostatecznie prowadzi do awarii płyty głównej lub jednego z podzespołów.

Spadek wydajności sprzętu

Co ciekawe, zanieczyszczony od wewnątrz laptop daje o sobie znać w postaci spadku wydajności. To zjawisko łatwo przypisać wiekowi urządzenia, zainstalowanym aplikacjom, albo zbyt małej wolnej przestrzeni dyskowej. Często problem okazuje się jednak prozaiczny, bo jest efektem gromadzącego się we wnętrzu kurzu.

Czyszczenie laptopa bezpieczne w profesjonalnym serwisie

Czyszczenie zakurzonego MacBooka, podobnie jak każdego innego laptopa należy przeprowadzać mniej więcej raz w roku. Dzięki temu urządzenie powinno posłużyć swojemu użytkownikowi dłużej i przez cały czas pracować z pełną wydajnością. Przy okazji czyszczenia komputera warto wymienić pastę termoprzewodzącą przy procesorze, która ułatwia odprowadzanie ciepła.

Czy czyszczenie laptopa można przeprowadzić na własną rękę? Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, bo w przypadku większości modeli, które nie są już na gwarancji wystarczy odkręcenie dolnej pokrywy obudowy, by dostać się do wnętrza. W laptopach MacBook najczęściej jest ona przytwierdzona za pośrednictwem śrub P5.

Czyszczenie wnętrza laptopa musi odbywać się na sucho przy pomocy sprężonego powietrza. Znajomość budowy komputera jest bardzo przydatna, ponieważ bez niej stosunkowo łatwo wdmuchać część kurzu w zakamarki, w których znajdują się kluczowe obwody najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia. W przypadku mechanicznego wentylatora należy unieruchomić go palcem podczas oczyszczania, aby nie uszkodzić silniczka.

Najlepszym rozwiązaniem pozostaje oddanie laptopa do profesjonalnego serwisu, wyposażonego w odpowiedni kompresor, który w odróżnieniu od puszki ze sprężonym powietrzem działa precyzyjnie i nie zagraża podzespołom za sprawą skraplającego się gazu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%