Zamknij
REKLAMA

Minister Moskwa: w wodzie z Odry "złote algi"- źródło toksyn

16.50, 18.08.2022 PAP
Skomentuj
REKLAMA

Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabójczych dla ryb i małży - poinformowała w czwartek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

 

Jak zaznaczyła, dodatkowe badania potwierdziły też, że w Odrze rzeczywiście doszło do zakwitu "złotych alg". "To jest bardzo rzadko występujący i mało znany gatunek, jednak zespół Instytutu sporo wie na ich temat. Potwierdzamy jeszcze te wyniki dodatkowymi badaniami" - podkreśliła.

- Prowadzimy teraz badania w kierunku toksyn wytwarzanych przez algi. Na pewno wiadomo, że te toksyny nie są groźne dla człowieka, ale zabijają ryby i małże. Będziemy potwierdzać ich obecność w rybach i małżach - dodała minister Moskwa.

- Badamy też pierwotną przyczynę zakwitu, która może być różna i okoliczności pojawienia się zakwitu. Na pewno mogły się do niego przyczynić uwarunkowania meteorologiczne, czyli susza i niski poziom wody - dodała.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podało w środę, że sytuacja na ciekach i drogach wodnych regionu Górnej Odry pozostaje stabilna, a w ciągu poprzedniej doby nie odnotowano na nich przypadków śniętych ryb. (PAP)

wkr/ mmu/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

PoliczaninPoliczanin

1 1

No propaganda pisowa coraz lepsza!!!!
Okaże się niedługo, że ryby popełniły zbiorowe harakiri.
Nigdy nie dowiemy się prawdy,przynajmniej nie z tą władzą. Będą kryli kolesi,byle była kasa!!!
Nikt nie zapłaci,nikt nie pójdzie siedzieć . Może prokurator pisowy wsadzi pisiaka? Nie po to obsadzili swoimi wszystkie stołki. Jeden problem: jak to zwalić na opozycję? Ale
cholecka coś wymyśli.... A my będziemy się truli przez lata jakimś świństwem!!!!
To jest właśnie państwo z kartonu!!!!!!! 17:38, 18.08.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jaśjaś

1 0

a ktoś z PO-poszedł siedzieć , ach te koperty trzeciej osoby w państwie, ach te przekręty melioracyjne tuza PO z Koszalina , ach te autostrady do nieba nie tylko polskiego ale i ukraińskiego -, Nowaka, 15:23, 25.08.2022


asiaasia

1 0

a pamiętasz rok 2009 i rzekę Bug , czym wtedy truła nas PO-wska propaganda, a ha nie truła bo wszyscy milczeli !!!!!!!!!!!!!!!! 15:26, 25.08.2022


asiaasia

1 0

No PO-wski pucz '' rtęciowy'' znów sie nie udał !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!strzał mokrym kapiszonem!!!!!!!!!!!!śmiać się czy płakać ! To już Tusk nie wierzy w niemieckie badania !!! a to ci checa!!! 14:16, 25.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%