Zamknij
REKLAMA

Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym

20:28, 22.07.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W piątek Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgla. Ustawa trafi teraz do Senatu. Za ustawą głosowało 261 posłów, przeciwko było 36, wstrzymało się 149.

 

Wcześniej Sejm odrzucił poprawki opozycji, zakładające m.in. rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energię elektryczną, podwyższenie jego wysokości z 3 do 6 tys. zł, czy też ograniczenie prawa do dodatku do tych gospodarstw domowych, gdzie dochód na osobę jest nie większy niż przeciętne wynagrodzenie w 2021 r.

Ustawa przewiduje wypłatę 3 tys. dodatku węglowego dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla jako źródła ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zakładany w ustawie maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosi w 2022 r. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że NBP przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według MF, z Narodowego Banku Polskiego będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł. Dodatkowo w ustawie przewidziano 2 mld zł na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Ustawa zawiera też artykuły dotyczące prawa bankowego, procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Według MF proponowane przepisy to wykonanie zaleceń Komisji Europejskiej do innych polskich regulacji, przyjętych przed dwoma miesiącami, a mających implementować europejskie przepisy. Sejm odrzucił poprawki opozycji, przewidujące skreślenie tych artykułów.(PAP)

wkr/ pif/ aop/ pad/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

PoliczaninPoliczanin

1 1

A gdzie dopłaty dla ogrzewających domy gazem i olejem opałowym?!?! Znów pis nas oszukał!
Złodziejska klika,dbająca tylko o swoich wyborców!
Zamknęli 9 kopalni,a teraz nawet nie mają skąd sprowadzić węgla!
Ja jestem za stary,ale młodzież powinna uciekać z tego zaścianka... 07:11, 23.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MonaMona

2 0

3 tyś i niech dalej kopcą a jeszcze niedawno namawiali żeby wymienić piece na gazowe lub inne pompy ciepła .Powymieniali i mają z tego Wielkie gówno.Brawo pisiory rozdawajcie dalej takich chojnych rządzących *%#)!& jeszcze nie mieliśmy 11:42, 23.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%