Zamknij

Wspólna inwestycja Polic i Szczecina w Leśnie Górnym

17:41, 13.05.2022 mah Aktualizacja: 13:45, 18.05.2022
Skomentuj

Remondis Szczecin, Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej TRANS-NET S.A. z Polic oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia spółki, która zajmie się przetwarzaniem bioodpadów w Leśnie Górnym.

[FOTORELACJA]1525[/FOTORELACJA]

Odpady zielone z terenu lewobrzeżnego Szczecina i gminy Police, mają być przetwarzane na naturalny nawóz.

Nowoczesna instalacja, miałaby powstać na terenie Zakładu Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych w Leśnie Górnym.

– Odpady zmieszane są utylizowane właśnie m.in. w Zakładzie Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, natomiast inne odpady podlegają innym procesom. Jednym z tych procesów, jest proces zagospodarowania bioodpadów, który chcemy realizować wspólnie, a więc we współpracy Gminy Szczecin z Gminą Police, tym bardziej że Gmina Police posiada takie możliwości poprzez swoją spółkę, aby ten proces był sprawnie przeprowadzany, ekologiczny i aby mógł być realizowany zarówno na potrzeby Gminy Police, tak jak dotychczas, ale także na potrzeby Szczecina, który takiej instalacji, na swoim terenie, nie posiada – powiedział Piotr Krzystek prezydent Szczecina.

W ramach współpracy miasto Szczecin deklaruje, że gmina Police będzie mogła dostarczać do Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie śmieci płacąc stawkę jaka obowiązuje dla mieszkańców Szczecina. W zamian Szczecin będzie dostarczał bioodpady do Leśna Górnego.

Ma to być w pełni zhermetyzowany zakład gdzie będą, zarówno z gminy Szczecin jak i gminy Police trafiały bioodpady. Będą przechodziły cały proces i w wyniku tego procesu powstanie produkt w postaci kompostu. Sto procent bioodpadów, które trafią do zakładu daje sto procent poziomu recyklingu.

– Ten produkt to jest efekt najprawdziwszego recyklingu. W wyniku, którego powstanie coś, co jest potrzebne. Biorąc pod uwagę planowaną wydajność tej instalacji, która ma być wybudowana, zapewni ona wykonanie obowiązku recyklingu dla samorządów, które zdecydują się skierować odpady biodegradowalne do tej kompostowni, w ilości 40 tysięcy ton rocznie – mówił Ronald Laska, prezes firmy Remondis. - Niewykonanie tego obowiązku jest sankcjonowane nakładaniem kary w wysokości za każdą nieosiągniętą, niezrecyklingowaną tonę odpadów, w wysokości 285,6 zł.

W przypadku braku recyklingu kary wyniosłyby 11,5 miliona złotych rocznie.

Szacowany koszt tej instalacji to ok. 60 milionów zł. Jednak dopiero w momencie kiedy gotowa będzie dokumentacja, będą pozwolenia na budowę, wtedy ogłoszony zostanie przetarg i będzie można oszacować koszt na podstawie obowiązujących cen.

W konferencji prasowej udział wzięli prezydent Szczecina Piotr Krzystek, burmistrz Polic Władysław Diakun, Tomasz Lachowicz prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, Ronald Laska prezes firmy Remondis oraz Adam Pacholik prezes spółki Trans-Net.

 

(mah)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

CzlowiekCzlowiek

1 0

No taka inwestycja to juz nie trzeba papierologi i utrudniania zycia przez urzedasow z gminy police hipokryzja panie Diakun a innym pan wszystkiego odmawia ale karma przyjdzie na pana i pana swite 07:04, 17.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%