We wtorek, 1 lipca 2025 r., weszło w życie rozporządzenie o podwyższeniu ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi na teren Unii Europejskiej. Stopniowe podwyżki ceł to ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego całej Unii Europejskiej oraz wsparcia dla polskich firm z branży chemicznej - mówi Jakub Jaworowski, Minister Aktywów Państwowych.
22 maja 2025 r. Parlament Europejski przyjął rozporządzenie wprowadzające wyższe cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Oprócz dotychczasowej stawki celnej wynoszącej 6,5% na te produkty, zostanie doliczona dodatkowa opłata, początkowo w wysokości 40–45 EUR za tonę, która stopniowo będzie wzrastać do 315–430 EUR za tonę w 2028 r.
- Dynamiczny wzrost importu nawozów z Rosji i Białorusi jest elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję przeciw krajom UE. Jej celem jest długofalowe osłabienie bezpieczeństwa żywnościowego Unii poprzez zniszczenie przemysłu chemicznego. Warto podkreślić, że w przypadku nawozów azotowych od 60 do 80% kosztów produkcji stanowi cena gazu – surowca, na który UE nałożyła sankcje – tłumaczy minister Jakub Jaworowski. - Razem z członkami rządu zabiegaliśmy o wprowadzenie tych rozwiązań na różnych szczeblach administracji unijnej. Osobiście wielokrotnie rozmawiałem z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego oraz innych państw członkowskich, podkreślając konieczność podjęcia zdecydowanych działań – dodaje Minister.
W listopadzie 2024 r. Polska była inicjatorem wspólnego listu ministrów gospodarek Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Komisji Europejskiej, wzywającego Komisję do podjęcia zdecydowanych kroków w celu podwyższenia stawek celnych na nawozy z Rosji i Białorusi. Ponadto, Minister Rozwoju i Technologii współsygnował list do Komisji Europejskiej, przygotowany z inicjatywy Szwecji, apelujący o podwyższenie ceł na wszystkie towary pochodzące z tych krajów. Pod koniec ubiegłego roku minister Jakub Jaworowski spotkał się w Brukseli z deputowanymi do Parlamentu Europejskiego, by omówić nałożenie ceł. Wynegocjowane stawki oraz harmonogram ich wdrażania są efektem kompromisu osiągniętego na szczeblu Unii Europejskiej.
- Wprowadzenie ceł pomoże chronić polskich producentów nawozów przed zalewem taniego importu z Rosji i Białorusi oraz poprawi sytuację całej branży. To także część większego planu, mającego na celu wzmocnienie europejskiego przemysłu oraz ograniczenie finansowania rosyjskiej machiny wojennej. Jesteśmy skuteczni w reprezentowaniu polskich interesów w Unii Europejskiej i budowaniu szerokich koalicji wokół kluczowych dla nas spraw. Wierzę, że podejmowane będą kolejne stanowcze działania, które ochronią polską i europejską gospodarkę przed wojną hybrydową – podsumowuje szef MAP.
Nowe święto w polskim kalendarzu. 11 lipca wolne?
Zróbcie jeszcze święto głupoty. Tylko historia zajmijcie się życiem codziennym i problemami ... Je*****t naród!!!
Robert69
10:11, 2025-07-03
Premier: przywracamy czasową kontrolę na granicy...
To teraz bonkiewiczoskie bojówki wyznaczają standardy polskiemu rządowi???? Żałosne
Co się dzieje?
23:23, 2025-07-02
Premier: przywracamy czasową kontrolę na granicy...
Nie ma czegoś takiego jak "patrole obywatelskie". To jest najzwyklejsza bandyterka i samowola. Żadna osoba nie posiadająca odpowiednich uprawnień nie ma prawa do zatrzymywania i kontrolowania nikogo innego. Osoby uczestniczące w tych "patrolach" powinny zostać natychmiast zidentyfikowane, zatrzymane i oskarżone o bezprawne działania w tym naruszenie nietykalności i wolności innych osób. Dlaczego policja na to nie reaguje? Porażka naszego państwa na całej linii!!
lol
23:00, 2025-07-02
Czworonożny funkcjonariusz Policji odnalazł zaginionego
Psiska są wspaniałe.
Brawo!
22:42, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz