Zamknij

Członkowie Platformy Obywatelskiej rozdawali w Policach odblaski [foto]

15.05, 14.01.2023 mah Aktualizacja: 15.14, 14.01.2023
Skomentuj Na zdjęciu od lewej: Ireneusz Todorski, Damian Walczak, Bartosz Arłukowicz, Janusz Szwyd, Jadwiga Molenda, Ewa Ignaczak.
REKLAMA

Dzisiaj (14 stycznia), w okolicy przejścia dla pieszych, gdzie doszło ostatnio do potrącenia pieszej, Platforma Obywatelska zorganizowała briefing prasowy. Po spotkaniu z dziennikarzami, członkowie PO rozdawali, mieszkańcom Polic, kamizelki i opaski odblaskowe.

[FOTORELACJA]1703[/FOTORELACJA]

- W trudnych warunkach pogodowych, czyli jak jest ciemno, pada deszcz, kierowca jest w stanie dostrzec pieszego zaledwie z 30 m, po założeniu odblasków, szacuje się, że z około 150 m – rozpoczął spotkanie radny Rady Miejskiej w Policach Damian Walczak.

Do Polic przyjechał również europoseł Bartosz Arłukowicz, który jak sam mówi, z Policami jest szczególnie związany. Wiele lat jeździł w polickim pogotowiu, setki razy uczestniczył w wypadkach samochodowych w Policach i okolicznych miejscowościach. Podczas spotkania europoseł podkreślał jak ważne jest "dozbrojenie" najmłodszych w elementy odblaskowe.

- Będziemy dzisiaj rozdawali odblaskowe kamizelki, opaski dla najmłodszych. Szybko robi się ciemno, często pada a kierowcy nie widzą pieszych. Jeżeli możemy coś zrobić, chcemy dzisiaj "dozbroić" polickie dzieciaki w odblaski, żeby bezpiecznie wędrowały do szkoły i ze szkoły i na spacer – mówił europoseł Bartosz Arłukowicz.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Powiecie Polickim Janusz Szwyd nawiązał również do zmian w ruchu drogowym.

Zmiany w Prawie o ruch drogowym, które obowiązują od 1 czerwca 2021 r. spowodowały, że kierujący musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu zanim ten wejdzie na przejście dla pieszych. Wystarczy, że pieszy ma zamiar przejść przez przejście.

Wiele osób z tego "przywileju" korzysta zapominając o tym, że: "Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych."

- Jest złoty środek, trzeba uruchomić myślenie, zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Zarówno piesi jak i kierowcy muszą w tym okresie wiosna, jesień zima bardzo uważać, szczególnie wieczorami, kiedy pada deszcz – mówił Janusz Szwyd. – Jeżeli możemy uchronić życie, czyjeś zdrowie, rozdajemy te odblaski, bo to jest to co możemy zrobić.

Kilka lat temu, po serii wypadków na przejściach, zostały one doświetlone przez samorządy. Liczba zdarzeń z udziałem pieszych zmalała jednak, dalej dochodzi do wypadków.

Czasami wystarczy odblask. Nie można też zapominać o zasadzie ograniczonego zaufania.

 

(mah)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

lollol

31 6

Brawo PO! 18:42, 14.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bolekbolek

10 28

Lans i nic więcej 18:53, 14.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Popieram lansPopieram lans

20 0

Lepiej lansować dobre idee, niż siedzieć bezczynnie i krytykować. 22:49, 14.01.2023


SmerfSmerf

26 0

Każda akcja, która poprawi choćby w małym stopniu bezpieczeństwo na drogach zasługuje na wielki szacunek 👍 22:06, 14.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lollol

28 4

Masz rację, ale jak widać zawsze znajdą się krytykanci, którzy ze swojej strony nic dobrego dla ludzi nie zrobią. 09:13, 15.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%