Zamknij
REKLAMA

TAK dla In vitro! In vitro to Ludzie! – rozpoczęła się zbiórka podpisów

17.04, 22.11.2022 mah Aktualizacja: 17.08, 22.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Z inicjatywy wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Ewy Kopacz, powstał projekt "TAK dla In vitro! In vitro to Ludzie!". Jego założeniem jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedur medycznych wspomaganej prokreacji, między innymi in vitro. Ma być to co najmniej 500 milionów złotych rocznie.

 

We wtorek, 22 listopada, w biurze Platformy Obywatelskiej w Policach, zainaugurowano zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Tak dla In Vitro" w powiecie polickim.

- Rozpoczynamy zbiórkę podpisów, pod akcją, która ma bardzo szlachetny wymiar. Ta ustawa daje prawo do szczęścia bycia rodzicem każdemu Polakowi. Każdy może skorzystać, dzięki zapisom tej ustawy, z programu in vitro – mówił poseł Arkadiusz Marchewka.

Jak podkreślał poseł, niepłodność jest określana przez Światową Organizację Zdrowia jako choroba cywilizacyjna.

- Chcemy zebrać, jak najszybciej, 100 tys. podpisów i złożyć ten projekt w Sejmie – mówił poseł Arkadiusz Marchewka. – Każdy kto chce być rodzicem, każdy kto ma z tym problem ma prawo do szczęścia i rolą państwa, rolą rządu jest wspieranie takich inicjatyw. Dlatego w pełni wspieramy zbiórkę tych podpisów.

Pełnomocnikiem ds. zbierania podpisów w powiecie polickim została Joanna Napiwodzka.

- Będziemy te podpisy zbierać w punktach stacjonarnych. Takim punktem jest m.in. biuro Platformy Obywatelskiej przy ul. Sikorskiego 9 w Policach. Będziemy czekali na wszystkich chętnych , którzy będą chcieli złożyć taki podpis – mówiła Joanna Napiwodzka.

Zbiórka podpisów prowadzona będzie w dni powszednie w godz. 16.30-17.30, a w soboty od godz. 13.00 do godz. 15.00. Jak zapewniła Joanna Napiwodzka takie punkty powstaną również w innych gminach powiatu polickiego.

- Jest to akcja społeczna. In vitro to nie partia a życie, ludzie, godność i marzenia, które dzięki tej akcji będziemy mogli pomóc spełnić – mówiła Joanna Napiwodzka. – Wszystkich serdecznie zapraszam, żeby składali podpisy pod listami.

Wśród osób, które zaangażowały się w zbiórkę podpisów jest również radna Rady Powiatu w Policach i sołtys Trzebieży Małgorzata Siemianowska.

- Pięć tygodni temu, w mojej najbliższej rodzinie przyszło na świat dziecko właśnie z in vitro. To dziecko jest kochane, jest wyczekiwane przez kilkanaście lat – mówiła Małgorzata Siemianowska. – Wspieram jak najbardziej.

Obywatelski projekt ustawy „TAK dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł. Systemowy plan leczenia niepłodności powinien obejmować aspekty fizyczne i emocjonalne człowieka.

- Ta akcja ma wymiar obywatelski. Na stronie takdlainvitro.pl każdy może pobrać listę do zebrania podpisów, może ją wydrukować, złożyć taki podpis, może zebrać takie podpisy i dostarczyć tam gdzie są te podpisy zbierane. Każdy kto chciałby może się w tę akcję zaangażować i gorąco do tego zachęcamy – dodał poseł Arkadiusz Marchewka. – Bycie rodzicem nie ma barw politycznych, bycie rodzicem jest czymś co jest wielkim darem – podsumował poseł.

(mah)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

lollol

2 0

Brawo! 12:51, 28.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%