Każde drzewo to ostoja życia. Miejsce gniazdowania ptaków, siedlisko owadów i mikroorganizmów. Dla człowieka - cień w letnie upały, czystsze powietrze, osłona przed wiatrem i kojąca nerwy zieleń. W ostatnie dwa dni września leśnicy znów zapraszają Polaków do ogólnopolskiego sadzenia drzew.
Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY będzie miał miejsce w piątek 30 września w okolicach Nowego Sącza. Tam drzewa będzie sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania.
Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Leśnicy będą je rozdawać w czwartek i piątek 29 i 30 września między 9.00 a 15.00.
– Corocznie sadzimy w lasach 500 mln drzew. Dzięki naszej pracy rośnie powierzchnia lasów i ich zasobność. Ale wszyscy Polacy mogą nam pomóc w tym, by drzew w kraju było jak najwięcej. Zachęcam, by wziąć drzewko od leśników i posadzić je na własnej działce, przy domu czy tam, gdzie pracujemy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.
Sadzonki można m.in. odebrać w Szczecinie przy biurze RDLP, ul. J. Słowackiego 2 lub w siedzibie Nadleśnictwa Trzebież – Zalesie 1.
Wiceburmistrz oficjalnie odwołany, nowego zastępcę...
Karma Wraca
Karma Wraca
02:00, 2025-10-29
91-latek wymusił pierwszeństwo w Policach
nie powinien prowadzić pojazdu już
Bilbo661
16:51, 2025-10-28
Wybrano wykonawców Zachodniej Obwodnicy Szczecina
Ja tez nie dozyje.
i nie
18:47, 2025-10-27
Strasznie Fajne Halloween w Uniemyślu!
> Tylko tępa propaganda Tępą propagandę to masz emerycie w swojej telewizji Republice czy Trwam. > Zniszczenie dziedzictwa przodków Kto coś ci tutaj niszczy? Dodaje kolejny zwyczaj, który sprawia, że ludzie mogą się spotkać i coś razem zrobić. Tylko tacy malkontenci, smutni seniorzy, zamknięci na wszystko dookoła, niechętni nowościom, nierozumiejący obcych obyczajów, skąd one się wzięły i jakie ich znaczenie... Tylko chcą aby wszyscy inni żyli ich własnych życiem, często smutnym i to na ich własne życzenie.
Przedemeryt
18:18, 2025-10-27
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz