[FOTORELACJA]1601[/FOTORELACJA]
Przedstawiciele gminy Police i powiatu polickiego złożyli również kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem św. Jana Pawła II.
Strajki, do których doszło w 1980 roku na Wybrzeżu, były wywołane pogarszającą się sytuacją ekonomiczną kraju. Doprowadziły one do podpisania czterech porozumień między ówczesnym rządem, a komitetami strajkowymi.
Pierwsze porozumienie podpisano w Szczecinie – 30 sierpnia 1980. Sygnowane przez Mariana Jurczyka (z ramienia rządu przez Kazimierza Barcikowskiego).
31 sierpnia 1980 podpisano porozumienie w Gdańsku – sygnowane przez Lecha Wałęsę – w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, charakterystycznym wielkim długopisem (z ramienia rządu przez Mieczysława Jagielskiego).
3 września 1980 podpisano porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju – sygnowane przez Jarosława Sienkiewicza z MKS przy KWK Manifest Lipcowy (z ramienia rządu przez Aleksandra Kopcia) a 11 września 1980 podpisano porozumienie w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza) – sygnowane przez Zbigniewa Kupisiewicza (z ramienia rządu przez Franciszka Kaima).
Porozumienia pozwoliły na powstanie NSZZ „Solidarność” – związku, który był samorządnym i niezależnym zrzeszeniem pracowników. Wśród innych postulatów strajkujących były też m.in. kwestie wzrostu płac i przywrócenia do pracy osób zwolnionych z powodów politycznych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz