Zamknij
REKLAMA

Śmieci przy ul. Kamiennej w Policach i termomodernizacja budynków szkolnych

13:57, 06.05.2022 | źródło: Powiat Policki
Skomentuj
REKLAMA

W piątek 6 maja w Starostwie Powiatowym w Policach odbył się briefing prasowy Zarządu Powiatu w Policach w sprawie pozyskania dodatkowych środków na usunięcie składowanych odpadów przy ul. Kamiennej w Policach oraz działań Powiatu Polickiego zmierzających do poprawy efektywności energetycznej.

 

W briefingu wzięli udział Starosta Policki Andrzej Bednarek, Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka i Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska.

Powiat Policki 10 maja 2021 roku podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie zadania pn. "Usunięcie niewłaściwie składowanych odpadów przy ul. Kamiennej w Policach".

Pierwotna kwota dofinansowania w formie bezzwrotnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosiła 15,3 miliona złotych. Pozostała kwota pochodziła z budżetu Powiatu Polickiego w kwocie około 1,9 miliona złotych i Gminy Police w kwocie około 800 tysięcy złotych. Łącznie dawało to kwotę 18 milionów złotych.

Niestety propozycje firm w trzech postępowaniach przetargowych przewyższały kwotę zabezpieczoną na ten cel.

- Te przetargi były w różnych formach. Były propozycje posadowienia instalacji i odzysku na miejscu, bądź też segregacji i transportu niewłaściwie składowanych odpadów. Te przetargi nie dawały pozytywnego efektu - mówił Starosta Policki Andrzej Bednarek.

Otwarcie ofert z czwartego postępowania, które nastąpiło w czwartek 5 maja wskazało dwie firmy: z Poznania i Szczecina, które są zainteresowane usunięciem niewłaściwie składowanych odpadów. Ostateczna informacja o wyłonieniu wykonawcy będzie znana pod koniec maja br.

- Dokładnie przedwczoraj, w środę 4 maja, podpisaliśmy aneks do umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dodatkowe 10 milionów złotych. Narodowy Fundusz obserwując sytuację i dostając od nas bieżące sprawozdania wiedział o tym, że sytuacja gospodarcza uległa zmianie i nie było nas stać, by rozstrzygnąć przetarg dokładając kolejne 8 milionów złotych - dodał Starosta Policki.

Aktualnie łączna kwota dofinansowania wynosi 25 milionów 300 tysięcy złotych.

Powiat policki uzyskał także prolongatę terminu o pół roku czyli do 31 grudnia 2023 roku.

Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach: usunięcie nielegalnie składowanych odpadów i rekultywacja terenu. Usunięcie nielegalnie składowanych odpadów odbywać się będzie metodą segregacji i transportu.

- Rekultywacja terenu odbywać się będzie etapowo. Na terenie wywiezionych odpadów będą nowe nasadzenia, przestrzenie rekreacyjne o charakterze parkowym. Okres trwałości projektu wynosi 5 lat, i przez ten czas taką funkcję będzie spełniał ten teren - mówiła Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka.

Kolejną kwestią, którą poruszono podczas briefingu prasowego było przedstawienie działań Powiatu Polickiego zmierzających do poprawy efektywności energetycznej.

- Zakończyliśmy głęboką termomodernizację pływalni Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. Mamy już efekty ekologiczne związane z mniejszą emisją dwutlenku węgla i nadzieje na duże oszczędności energii elektrycznej w związku z zastosowaniem paneli fotowoltaicznych - mówiła Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska.

Projekt ten realizowany był dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 w kwocie 3 235 220,17 zł i Gminy Police w kwocie 1 000 000,00 zł. Pozostała kwota pochodziła z budżetu Powiatu Polickiego.

- Przygotowujemy się do kolejnego projektu dotyczącego termomodernizacji budynków szkolnych Powiatu Polickiego. Projekt ten dofinansowany jest z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - dodała Beata Chmielewska.

Projekt dotyczy termomodernizacji budynków w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Policach. Wysokość dofinansowania wynosi 7 413 157,99 zł, a całkowita wartość inwestycji 9 278 996,95 zł.

źródło: Starostwo Powiatowe/ Mateusz Frąckowiak

fot. Mateusz Frąckowiak

(źródło: Powiat Policki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%