Zamknij
REKLAMA

"Przystanek Police" interwencyjna i kompleksowa pomoc dla uchodźców z Ukrainy

18:28, 21.06.2022 | mah
Skomentuj fot. wzp.pl
REKLAMA

Pomorze Zachodnie ze specjalnym pakietem wsparcia dla obywateli Ukrainy. Pomogą środki unijne i ministerialne.

 

Pomorze Zachodnie, za pośrednictwem Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, przygotowało specjalny pakiet wsparcia dla obywateli Ukrainy. Marszałek przeznaczy na ten cel ponad 15,4 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Z tych funduszy będzie można m.in. sfinansować pomoc prawną, psychologiczną, zorganizować zajęcia integracyjne czy zatrudnić tłumacza.

Szczegóły dotyczące zaplanowanych działań zostały przedstawione we wtorek, 21 czerwca 2022 r. w sali Opery na Zamku. W spotkaniu uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz, dyrektor WUP w Szczecinie Andrzej Przewoda, samorządowcy, dyrektorzy PCPR oraz  przedstawiciele organizacji pozarządowych. Wspólnym mianownikiem była pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy na Pomorzu Zachodnim znaleźli schronienie przed wojną wywołaną zbrojną agresją Rosji.

– Wierzę, że te środki będą dobrze wykorzystane. Staraliśmy się stworzyć maksymalnie szeroki  katalog wydatków, które mogą być ponoszone. Podchodzimy do tej kwestii elastycznie. Mamy świadomość, że ludzie, którzy tu przybyli mają bardzo duże potrzeby. To często osoby, które w trybie natychmiastowym, porzucały dorobek swojego życia – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zaplanowane działania swoim zasięgiem obejmą 16 powiatów i 3 miasta, a za realizację projektów będą odpowiadały Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie oraz Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie w Szczecinie i Świnoujściu i Centrum Usług Społecznych w Koszalinie. Wsparciem zostanie objętych 2439 osób.

– Polacy od pierwszego dnia agresji rosyjskiej bardzo zaangażowali się w pomoc. Mamy też świadomość, że najszczersze odruchy serca nie zastąpią pomocy systemowej, działań państwa i samorządów. Mam  nadzieję, że będą to podwaliny pod działania systemowe,  a środki będą dobrze służyły przez najbliższe miesiące – mówił dyrektor WUP w Szczecinie Andrzej Przewoda.

Głównym zadaniem w projektach jest organizacja wsparcia prawnego, psychologicznego, terapeutycznego, poradnictwa, kursów języka polskiego, aktywizacji i wsparcia integracyjnego, zajęć edukacyjnych oraz pomocy w sprawach organizacyjno-życiowych.

„Przystanek Police”

Na terenie naszego powiatu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach, będzie realizowało projekt "Przystanek Police". Umowę dzisiaj podpisały Beata Chmielewska członek Zarządu Powiatu w Policach i dyrektor PCPR Beata Karlińska.

Głównym celem projektu będzie interwencyjna i kompleksowa pomoc dla 120 uchodźców z Ukrainy, w tym dzieci, mająca na celu zwiększenie ich aktywności społecznej w Polsce poprzez:

- zdiagnozowanie ich potrzeb - pracownicy socjalni,

- wsparcie asystenta integracji (4 asystentów), psychologa, prawnika oraz doradcę zawodowego,

- naukę języka polskiego (dla chętnych),

- inne działania wg zdiagnozowanych potrzeb.

Maksymalna wartość ww. projektu wyniesie około 795 000,00 zł.

foto: wzp.pl

(mah)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%