Zamknij
REKLAMA

Sprawozdanie z działalności Burmistrza Polic

13:37, 27.04.2022 | Urząd Miejski w Policach
Skomentuj
REKLAMA

Panie Przewodniczący, Panie i Panowie Radni, zaproszeni goście, szanowni Państwo przedkładam sprawozdanie z działalności Burmistrza Polic za okres od 29 marca do 26 kwietnia 2022 roku

Od lutego w naszej gminie przyjmujemy obywateli Ukrainy,  którzy przybywają do Polski w związku z prowadzonymi na ich terytorium działaniami wojennymi. Stworzyliśmy dla tych ludzi trzy miejsca, w których mogą czuć się bezpiecznie tj. w Trzebieży w Ośrodku Sportu i Rekreacji gdzie przebywa ponad 100 osób, w Niekłończycy w budynku po Szkole Podstawowej, w którym przebywa obecnie 42 osoby i w świetlicy sołeckiej w Pilchowie w której mieszka 8 osób. Nadal działa magazyn przy ul. Traugutta, w którym przyjmowane są niezbędne rzeczy dla uchodźców z Ukrainy.

 

W dniu 21 kwietnia wyruszył kolejny transport z pomocą humanitarną do naszego miasta partnerskiego Nowy Rozdół w Ukrainie, obejmujący różne przedmioty, artykuły konsumpcyjne, które zostały przekazane w formie darowizny przez Gminę Dobra, Powiat Policki, Gminę Police oraz przez spółki gminne: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej TRANS-NET S.A., Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o., Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Był to już  czwarty transport z pomocą humanitarną do naszego miasta partnerskiego Nowy Rozdół. Trzy poprzednie zorganizował Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej z Panem Arturem Zagórskim i pracownikami Urzędu Miejskiego w Policach.

Pragnę podziękować wszystkim darczyńcom za zaangażowanie i dobre serce.

 

W Gminie Police do szkół podstawowych uczęszcza 165 uczniów z Ukrainy, natomiast do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych uczęszcza 65 dzieci.

Uczniom przybywającym z zagranicy, którzy nie  znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym Gmina Police zorganizowała oddziały przygotowawcze, które znajdują się:

- w Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Tanowskiej w Policach  - pięć oddziałów przygotowawczych,

- w Szkole Podstawowej w Trzebieży - trzy oddziały przygotowawcze,

- w Szkole Podstawowej nr 6 w Policach - dwa oddziały przygotowawcze.

 

W dniach 7-10 kwietnia wraz z 4-osobową delegacją wziąłem udział w wyjeździe studyjnym do miasta partnerskiego Pasewalku – Halen w Belgii.  Uczestniczyłem w trójstronnym spotkaniu miast partnerskich oraz zwiedziliśmy Parlament Europejski w Brukseli.

 

W dniu 23 kwietnia uczestniczyłem w ceremonii pogrzebowej  Pani Karoliny Kaczorowskiej – żony Ryszarda Kaczorowskiego ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, honorowego obywatela Gminy Police. Uroczystościom żałobnym przewodniczył metropolita Warszawski  kardynał Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego, wieloletni delegat Episkopatu Polski do spraw Polonii – Wiesław Lechowicz.

W uroczystościach pogrzebowych wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzej Duda.

Prochy Pani Prezydentowej spoczęły u boku męża Ryszarda Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

 

Informuję, że zgodnie z wolą Rady Miejskiej w Policach podjąłem działania w celu zlecenia opinii prawnej w zakresie skargi związanej z sytuacją kadrową w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji. Zamierzam zlecić opracowanie opinii mecenasowi Andrzejowi Preissowi, specjalizującemu się w dziedzinie prawa spółek handlowych.

 

Uprzejmie informuję, iż Bank Gospodarstwa Krajowego zakwalifikował wniosek  Gminy Police o udzielenie wsparcia finansowego na budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ulicy Niedziałkowskiego w Policach. Na podstawie wniosku przygotowanego przez Wydział Rozwoju i Funduszy Pomocowych otrzymamy 8 098 400,00 zł z Funduszu Dopłat w ramach rządowego programu budownictwa komunalnego. Planowana data podpisania umowy to 27 kwietnia br.

 

2 kwietnia pod pomnikiem Jana Pawła II w Policach odbyły się uroczystości rocznicowe w związku z 17 rocznicą śmierci św. Jana Pawła II. Podczas uroczystości kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje samorządowców zarówno Gminy Police, jak i Powiatu Polickiego.

 

W dniu 10 kwietnia Zastępca Burmistrza Polic Jakub Pisański oraz Prezes spółki Trans-Net S.A. Adam Pacholik złożyli kwiaty pod obeliskami śp. Ryszarda Kaczorowskiego oraz śp. Lecha Kaczyńskiego w 12 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.

 

W związku, iż znacznie zmalało zainteresowanie szczepieniami na COVID – 19, z dniem 31 marca został zamknięty Punkt Szczepień Powszechnych przy ul. Piaskowej  97 w Policach. W punkcie tym zaszczepiono ponad 9 tysięcy osób.

 

W dniu 21 kwietnia ogłosiłem wybory uzupełaniające do Rady Seniorów Gminy Police. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane będą do 5 maja. Zgodnie ze statutem w skład Rady Seniorów wchodzi 15 osób. Na obecną chwilę Rada Seniorów liczy 11 osób. Dlatego też zaistniała konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełaniających. Szczegóły dotyczące wyborów znajdują się Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Policach w zakładce „Rada Seniorów Gminy Police”.

 

W dniu 21 kwietnia odbyły się wybory do Rady Osiedla Nr 4 w Policach. Przewodniczącym został Pan Wiesław Iwańczuk. Wybranym osobom gratuluję i życzę owocnej współpracy.

(Urząd Miejski w Policach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%