Ze statystyk Służby Więziennej wynika, że za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w zakładach karnych obecnie przebywa 6 305 skazanych.
Najwięcej, bo 4 845 osób, odpowiada za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego; 926 to skazani za spowodowanie wypadku komunikacyjnego, z czego 841 za spowodowanie wypadku, którego następstwem była śmierć albo ciężki uszczerbek na zdrowiu. 85 osób zostało skazanych za nieumyślne spowodowanie wypadku; ponad 100 skazanych prowadziło po cofnięciu uprawnień.
- Za murami więzień przebywa 6 305 skazanych za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji; prawie trzy czwarte to osoby skazane za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
- poinformowała PAP ppłk Arleta Pęconek z zespołu prasowego Służby Więziennej.
Jak zaznacza Arleta Pęconek, wypadek jest wydarzeniem traumatycznym nie tylko dla ofiary, ale również dla sprawcy. "Należy też pamiętać, że rodziny obu uczestników zdarzenia ponoszą jego konsekwencje przez lata" - powiedziała Pęconek.
- Kiedy sprawca wypadku trafia do więzienia, na jego stan psychiczny nakłada się stres związany z izolacją. Cierpią także bliscy sprawców, nie tylko dlatego, że dotyka ich odium winy. Ich życie diametralnie się zmienia: tracą stabilizację, bywa, że czują się współodpowiedzialni, związki się rozpadają - mówiła Pęconek.
Dodała, że wypadek - zarówno dla ofiar, jak i sprawców - to wydarzenie bardzo silne, często powodujące traumę. "To, jak człowiek reaguje w sytuacji stresu, zależy od jego kondycji psychicznej. Silny stres może spowodować trudności z adaptacją do nowych warunków i nowej sytuacji życiowej. Może też wywołać refleksję, zmianę postawy i w efekcie powrót do równowagi psychicznej" - powiedziała Pęconek.
- Wśród skazanych są i tacy, którzy do końca kary pozostają odcięci od poczucia winy i szukają jej w otoczeniu, niechętni do pracy nad sobą, sami czujący się ofiarami. Odpowiedzialnością za wypadek obarczają innych uczestników ruchu, zachowanie ofiary, warunki zewnętrzne, pogodę - wskazała.
Dodała, że problemem wielu skazanych za przestępstwa komunikacyjne są uzależnienia, czyli nadużywanie alkoholu czy narkotyków. "Bywa, że sprawcy nie pamiętają wypadku; dopiero, kiedy są trzeźwi, uświadamiają sobie, co się stało" - powiedziała.
Czerwona flaga na plaży w Trzebieży - sinice
Witamy w syfie Zalewowym. Co roku to samo. Dlatego jeżdżę do Afryki. Gwarancja pogody i czystej wody.
Turysta
18:15, 2025-07-18
ORLEN nie jest zainteresowany nabyciem całości ani...
Gdyby ta fabryka była taka extra to na pewno świat by nie pozwolił na budowę jej w PL. A tak mamy co mamy. Z daleka ?? Trochę jakby park rozrywki. Z bliska ? Stacja kosmiczna 🙂 . Ale najbardziej to ten huk jest drażliwy jakbyśmy mieli za lasem lotnisko odrzutowców.
Gość
07:55, 2025-07-18
Nowe Warpno wprowadza płatne parkingi. Sprawdź, gdzie i
Ci co pisza nie znaja historii Warpna jada tylko pobyc kilka godzin. Wypisuja co sie da. Niech sie zatrzymuja w Trzebiezy. I wara od Nowego Warpna sknerusy.
Ci
22:29, 2025-07-16
ORLEN nie jest zainteresowany nabyciem całości ani...
Nie ma się co dziwić że Orlen nie chce kupić tego czegoś.... Same problemy zero dochodów ... Same straty...
Gosc
16:29, 2025-07-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz