Zamknij
REKLAMA

Ważna zapowiedź ws. tarcz antyinflacyjnych! Premier zdecydował

16:00, 29.07.2022 | Źródło: RMF FM
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że działanie tarcz antyinflacyjnych zostanie wydłużone. To ma sprawić, że dalszy wzrost cen ma być hamowany. 

Według tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 15,5 proc. rdr. Tempo wzrostu cen stabilizuje się, bo w czerwcu inflacja była na tym samym poziomie. 

- Inflacja w lipcu była dokładnie taka sama jak w czerwcu: 15,5%. Wyznaczenie szczytu w czerwcu nie udało się. Zamiast tego idziemy po grani. Inflacja bazowa uplasowała się w przedziale 9,1-9,3% i to jest bezsprzecznie dobra wiadomość - napisali ekonomiści mBanku. 

Szersze dane o inflacji w lipcu GUS ma podać za dwa tygodnie, 12 sierpnia. 

- Cieszę się, że nie ma gwałtownego skoku inflacji, ale to jeszcze za wcześnie, by odtrąbić odwrót inflacji - mówi premier Mateusz Morawiecki

- Inflacja zwykle działa w pewnym horyzoncie czasowym, co najmniej roku. Myślę, że podwyższona inflacja będzie też w przyszłym roku, ale już w kolejnym roku, wierzę w to, zacznie być w trendzie opadającym - prognozuje premier. 

Tarcze antyinflacyjne przedłużone. Do kiedy? 

Dalszy wzrost cen ma być hamowany m.in. za sprawą tarcz antyinflacyjnych. 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że ich działanie zostanie wydłużone do końca roku. Obecnie, zgodnie z przepisami, tarcze miały działać do 31 października.

Oznacza to, że VAT na paliwa wciąż będzie na poziomie 8, a nie 23 procent, stawka VAT na prąd i ciepło będzie wynosiła 5 proc., a stawka na gaz 0 proc. W dalszym ciągu zerowy VAT będzie obowiązywał na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. 

(Źródło: RMF FM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

WkurzonyWkurzony

1 0

Rozkręcali złodzieje inflację na niespotykaną skalę,a teraz stosują tarcze.
Najgorzej,że ciemny lud wierzy im jeszcze.
Porą za kraty wsadzić tych przekrętaczy!!!! 08:44, 30.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%