Zamknij

Rewolucja w Kodeksie Wyborczym! Teraz zagłosujesz w TEN sposób!

12:00, 14.06.2024 Źródło: onet.pl
Skomentuj Fot. WrS.tm.pl, Public domain, via Wikimedia Commons Fot. WrS.tm.pl, Public domain, via Wikimedia Commons

Będą duże zmiany w wyborach prezydenckich, parlamentarnych oraz do Parlamentu Europejskiego. Rząd uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców zarówno w kraju, jak i za granicą.

Sejm RP przyjął nowelizację Kodeksu Wyborczego, która wprowadza znaczące zmiany w sposobie głosowania. Dzięki nowym przepisom, głosowanie korespondencyjne będzie dostępne dla wszystkich wyborców zarówno w kraju, jak i za granicą. Nowela trafi teraz do Senatu, który zdecyduje o jej dalszym losie.

Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące głosowania korespondencyjnego są dość restrykcyjne. Prawo to przysługuje jedynie osobom z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz tym, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 60 lat.

Co więcej, głosowanie korespondencyjne jest możliwe tylko na terenie Polski.

Nowe zasady głosowania korespondencyjnego

Przyjęta przez Sejm nowelizacja, autorstwa Koalicji Obywatelskiej, rozszerza możliwość głosowania korespondencyjnego na wszystkich wyborców. Dotyczy to zarówno wyborów prezydenckich, jak i wyborów do Sejmu, Senatu oraz Parlamentu Europejskiego, bez względu na miejsce zamieszkania - w kraju czy za granicą.

Wyjątkiem są wybory samorządowe, gdzie korespondencyjnie głosować będą mogli jedynie wyborcy z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia.

Dodatkowo, prawo do głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwało osobom przebywającym na kwarantannie. Zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju będzie trzeba zgłosić wójtowi gminy do 13. dnia przed wyborami, natomiast za granicą - konsulowi do 30. dnia przed wyborami.

Specjalne komisje i wydłużony czas oczekiwania na wyniki

Nowe przepisy przewidują również utworzenie specjalnych komisji wyborczych w okręgach zagranicznych, które będą zajmować się wyłącznie głosowaniem korespondencyjnym.

Dodatkowo, wydłużono czas oczekiwania na głosy zagraniczne do 48 godzin. Obecnie, jeśli okręgowa komisja wyborcza nie otrzyma wyników głosowania za granicą w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania, głosy z tych obwodów uznaje się za nieważne.

Jak głosowano w Sejmie?

Za przyjęciem nowych przepisów zagłosowało 223 posłów, przeciw było 7, a 1 wstrzymał się od głosu. Decydującą rolę w głosowaniu odegrała większość posłów z klubów PiS i Konfederacji, którzy poparli nowelę, mimo wcześniejszego wniosku klubu PiS o jej odrzucenie.

Co dalej z nowelizacją?

Teraz nowelizacja Kodeksu wyborczego trafi do Senatu, który będzie musiał zadecydować o jej dalszym losie. Jeśli Senat zaakceptuje zmiany, nowe przepisy wejdą w życie, przynosząc znaczące ułatwienia dla wyborców, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Zmiany te mogą wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej oraz dostępność wyborów dla osób, które do tej pory miały utrudniony dostęp do urn wyborczych.

(Źródło: onet.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%