Zamknij

Znana marka ma kłopoty. UOKiK podejrzewa porozumienie cenowe

17:07, 29.05.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie antykonkurencyjnych praktyk Xiaomi. Znamy szczegóły sprawy. 

Prezes UOKiK podjął działania mające na celu wyjaśnienie możliwych antykonkurencyjnych praktyk przy sprzedaży sprzętu firmy Xiaomi. W związku z tym przeprowadzono przeszukania w siedzibach trzech podmiotów, z udziałem Policji.

Podejrzenie nielegalnego ustalania cen

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że otrzymano sygnały dotyczące potencjalnie niedozwolonego porozumienia w sprawie cen produktów Xiaomi, takich jak Mi, Redmi, Redmi Note i POCO.

- Wszcząłem w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukania w siedzibach trzech podmiotów. Zebraliśmy obszerny materiał dowodowy, który obecnie analizujemy - powiedział Chróstny.

Przeszukania w siedzibach Xiaomi Polska i dystrybutorów

Przeszukania miały miejsce w siedzibach Xiaomi Polska oraz dwóch dystrybutorów produktów tej firmy. Podejrzewane przez UOKiK porozumienie mogło polegać na niedozwolonym ustalaniu cen elektroniki użytkowej, sprzętu RTV i AGD oraz produktów inteligentnych, co uniemożliwiałoby konsumentom zakup tych produktów po niższych cenach.

Obecne działania prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrane dowody potwierdzą podejrzenia, Prezes UOKiK rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa do 10% obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi kara pieniężna do 2 mln zł.

Program łagodzenia kar (leniency)

UOKiK przypomina, że dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Program ten umożliwia przedsiębiorcom uczestniczącym w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę obniżenie lub całkowite uniknięcie kary pieniężnej. Warunkiem jest współpraca z Prezesem UOKiK jako „świadek koronny” oraz dostarczenie wszelkich dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia.

Przedsiębiorcy i menadżerowie zainteresowani programem łagodzenia kar mogą kontaktować się z Urzędem. Pod specjalnym numerem telefonu: 22 55 60 555, prawnicy UOKiK odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące wniosków leniency, również anonimowe.

(Źródło: UOKiK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%