Zamknij

Reduktor ciśnienia powietrza - co warto wiedzieć na jego temat?

09:58, 18.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 20:10, 22.08.2022
Skomentuj

Układy pneumatyczne wykorzystywane są na szeroką skalę i to nie tylko w przemyśle, ale i życiu codziennym. Oczywiście tutaj znaczenie ma jakość sprężonego powietrza, ale niezwykle dużą rolę odgrywa reduktor ciśnienia powietrza i właśnie na nim się skupimy. Warto dowiedzieć się na jego temat więcej, a także poznać budowę tego urządzenia.

 

Reduktor ciśnienia powietrza - zasada działania tego urządzenia 

Sprężone powietrze uznawane jest za medium ekologiczne i czyste. Jednak aby można było z niego właściwie korzystać konieczne jest zastosowanie reduktora ciśnienia powietrza. Warto pamiętać, że w układach pneumatycznych występują zmiany ciśnienia, które wynikają choćby z zapotrzebowania systemu na sprężone powietrze. Ale trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet aby podać tlen z butli tlenowej niezbędne jest zastosowanie regulatora ciśnienia powietrza. Stąd też należy wybierać takie urządzenia, które są certyfikowane, a więc macie pewność, że posiadają wszystkie niezbędne atesty i sprawdzą się w konkretnych warunkach. Sama praca tego urządzenia jest prosta. Otóż reduktor ciśnienia powietrza pobiera energię na wejściu i to w takiej ilości, by zapewnić jej stały poziom. W tym przypadku nie ma znaczenia wielkość zużycia po stronie wyjściowej. Zatem nawet w przypadku dużych wahań ciśnienia można uzyskać efektywność pracy. Reduktor ciśnienia sprężonego powietrza np. sprężarki dostarcza powietrze o wyższym ciśnieniu niż to atmosferyczne. Dzięki temu sprawdzi się on do licznych maszyn czy najbardziej zaawansowanych urządzeń pneumatycznych. Ciśnienie różnych substancji wykorzystywane jest w niemal każdej dziedzinie życia czy przemysłu. Pomyślcie tylko, że sprężone powietrze pod odpowiednim ciśnieniem jest niezwykle skutecznym, bezpiecznym, ale i naturalnym środkiem czyszczącym. Reduktory znajdują swoje zastosowanie w przemyśle ciężkim i lekkim, w transporcie, medycynie czy usługach, zakładach chemicznych i farmaceutycznych, a nawet rozrywce. Wyobraźcie sobie, że nawet na jednym z etapów konstruowania łazika, konieczne było zastosowanie reduktora ciśnienia powietrza

Reduktor ciśnienia - budowa 

Reduktor sprężonego powietrza dostępny jest w wielu wariantach. Może różnić się elementami konstrukcyjnymi, zastosowaniem mechanizmu, ale i stopniem skomplikowania urządzenia, przy czym każdy z nich ma charakterystyczną budowę i składa się z podobnych elementów. Można wśród nich wymienić: zawór redukcyjny pneumatyczny wlotowy, zawór regulacji ciśnienia powietrza wylotowy, wskaźnik zdławienia wkładu, zawór pilotowy, odcinający, wkład filtracyjny, manometr, pojemnik oleju.

Niepozorne, aczkolwiek ważne są uszczelki, które zapobiegają choćby ucieczce medium. W ten sposób nie trzeba obawiać się wyższych kosztów. Zatem bardzo łatwo można zrozumieć, jak ustawić reduktor ciśnienia powietrza. Wystarczy tylko pamiętać, że sprężone powietrze dostaje się do wnętrza urządzenia. Oczywiście musi pokonać opór stawiany przez zawór wlotowy. Z drugiej strony występują siły, które generuje ciśnienie znajdujące się wewnątrz instalacji, a więc w zależności od tego, która z nich przeważy, dochodzi do uzupełnienia wartości ciśnienia bądź też zamknięcia zaworów. Na tym etapie musicie jeszcze pamiętać o tym, że niezbędne jest zachowanie właściwych środków bezpieczeństwa podczas montażu, instalacji, jak i konserwacji samego urządzenia. Wszystkie te prace powinny być wykonywane przez osobę posiadającą uprawnienia, będące potwierdzeniem wiedzy i realnych umiejętności. W żadnym wypadku nie można wykonywać czynności serwisowych w miejscach, gdzie występuje ryzyko wybuchu. Otóż nawet w przypadku urządzeń zasilanych energią elektryczną podczas przyłączania może dojść do niezwykle niebezpiecznego zjawiska iskrzenia. Pamiętajcie jeszcze, że duże naprężenie wymaga, by reduktor pneumatyczny z zaworem regulującym ciśnienie powietrza był zamontowany w mocnych i solidnych uchwytach. Przewody należy nie tylko właściwie doprowadzić, ale też umieścić na gwintach w pojemnikach kondensatu.                    

Zastosowanie reduktora ciśnienia powietrza 

Reduktor powietrza ma szerokie spektrum zastosowania. Na co dzień znajdziemy go w butlach z gazem czy w przepompowniach. W branży motoryzacyjnej reduktor ciśnienia znajduje się w zakładach generycznych. Stosuje się go w laserowych systemach tnących czy do regulacji systemów pneumatycznych, np. w podnośnikach. Regulator ciśnienia powietrza jest też wykorzystywany w stacjach gaśniczych, przemyśle chemicznym, czy farmaceutycznym.   

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu police24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%