Zamknij
REKLAMA

Na jakim etapie budowy zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?

13:02, 26.04.2022 | Materiał Partnera
Skomentuj fot. SHUTTERSTOCK

Inwestorzy budujący dom w miejscach gdzie nie ma możliwości doprowadzenia zbiorczej kanalizacji sanitarnej muszą we własnym zakresie zagospodarować produkowane odpady ściekowe. W takiej sytuacji do wyboru jest montaż szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo wymaga opróżniania co najmniej raz w miesiącu. Jest to nie tylko uciążliwe, ale i bardzo kosztowne. Dlatego w ostatnich latach na popularności zyskały przydomowe oczyszczalnie ścieków. Z racji, że budowa domu jest procesem długoterminowym inwestorzy często zadają pytanie na jakim etapie zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków? Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę kiedy i na co zwrócić uwagę przed montażem przydomowej oczyszczalni.

Na co zwrócić uwagę przed montażem przydomowej oczyszczalni ścieków?

Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z ofertą rynkową. Współcześnie jest bardzo szeroki wybór przydomowych oczyszczalni ścieków. Gwarancją zadowolenia z posiadania własnej oczyszczalni jest jej bezawaryjna praca. Urządzeniem wartym uwagi jest przydomowa oczyszczalnia ścieków NV. Wyróżnia się ona na rynku brakiem osadnika gnilnego, co gwarantuje bezzapachową pracę oraz brak konieczności stosowania biopreparatów. Ponadto oczyszczalnia NV charakteryzuje się prostą budową. Jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa. Brak sterowników, automatyki, pomp oraz elektrozaworów do minimum ogranicza ryzyko wystąpienia awarii. Zanim zamontujemy oczyszczalnię należy upewnić się, że załatwione zostały formalności związane ze zgłoszeniem budowy oczyszczalni. Najlepiej jest uwzględnić budowę przydomowej oczyszczalni ścieków w projekcie budowlanym domu. W ten sposób uzyskując pozwolenie na budowę domu unikamy późniejszych formalności związanych ze zgłoszeniem budowy oczyszczalni. Przed montażem warto również spotkać się z doświadczonym instalatorem, aby ostatecznie ustalić usytuowanie przydomowej oczyszczalni wraz z systemem odprowadzenia oczyszczonych ścieków na działce.

Na jakim etapie budowy zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomową oczyszczalnię ścieków można zamontować na różnych etapach budowy domu. Należy pamiętać, że oczyszczalnię przyłącza się do rury kanalizacyjnej wyprowadzającej ścieki z domu. Otwór do rury kanalizacyjnej wykonuje się już na etapie budowy fundamentów i już na tym momencie można zamontować oczyszczalnię. Zamontowane urządzenie i zalane wodą może czekać przez długi okres na uruchomienie. Zaletą tak wczesnej instalacji oczyszczalni jest fakt, że przeważnie na etapie wykonywania fundamentów na placu budowy jest koparka, co może obniżyć koszt budowy oczyszczalni. Wadą jest fakt, że gwarancja na oczyszczalnię jest liczona od chwili sprzedania/zamontowania jej. Montaż oczyszczali na początku budowy domu niesie wysokie ryzyko uszkodzenia jej przez sprzęt budowlany. Ponadto jeżeli w planach jest niwelacja terenu może okazać się, że właz rewizyjny oczyszczalni nie będzie znajdował się na równi z powierzchnią terenu. Dlatego zdecydowana większość inwestorów decyduje się na montaż oczyszczalni po osiągnięciu stanu deweloperskiego domu lub w trakcie wykańczania wnętrza.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%