Zamknij

Kto to jest headhunter? Jak nim zostać?

23:25, 27.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 23:25, 27.09.2022
Skomentuj

Uzupełnienie wakatu na stanowisku eksperckim – niezależnie od tego, czy jest to stanowisko wysokiego szczebla (manager, dyrektor), czy średniego szczebla (specjalista, starszy specjalista) – stanowi największe rekrutacyjne wyzwanie.

 

Dlatego firmy, które muszą pozyskać takiego pracownika, zwykle nie robią tego samodzielnie. W ich imieniu zajmuje się tym agencja headhunterska, a konkretnie zatrudnieni w niej headhunterzy.

Kim jest headhunter i na czym polega jego praca?

Headhunter (potocznie nazywany łowcą talentów bądź łowcą głów) to osoba wyspecjalizowana w poszukiwaniu i pozyskiwaniu pracowników w ramach executive search, czyli rekrutacji bezpośredniej. Taki specjalista nie rozsyła ogłoszeń o pracę i nie czeka na napływ zgłoszeń od ochotników, by potem przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami, ale sam nawiązuje kontakt z wytypowaną wcześniej osobą, a następnie przeprowadza z nią negocjacje w celu skłonienia jej do przyjęcia przedstawionej oferty pracy. Werbowanie pracowników na stanowiska eksperckie stanowi wyzwanie nie tylko dlatego, że wybór kandydatów jest w tym przypadku dość mocno ograniczony, ale też z tego względu, że takie osoby nie szukają pracy, ponieważ są już gdzieś zatrudnione na stałe. Firma headhunterska musi więc wiedzieć, jak przekonać wybranego kandydata do zmiany posady, której ten nie chciał dotąd zmieniać. Jedną z takich firm headhunterskich jest Saleshr.pl.

Jak zostać headhunterem?

Zostać headhunterem teoretycznie może każdy, tym bardziej, że zawód ten nie wymaga ukończenia konkretnego kierunku studiów.  To jednak nie oznacza, że firma headhunterska zatrudni kogokolwiek. Aby zostać headhunterem trzeba posiadać odpowiednie kompetencje, przede wszystkim interpersonalne, umożliwiające szybkie nawiązywanie kontaktów, jak również ułatwiające negocjacje i mediacje. Poza tym zawód ten wymaga także znajomości specyficznych branży i rynku pracy, umiejętności analitycznego myślenia, siły perswazji, otwartości, wiarygodności i odpowiedzialności – takimi cechami koniecznie musisz się odznaczać, jeśli chcesz spróbować swoich sił jako headhunter. Tylko taką osobę agencja headhunterska przyjmie w swoje szeregi.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%