Zamknij
REKLAMA

Co to jest ERP i czym różni się od systemu WMS?

12.14, 25.08.2022 Materiał Partnera
Skomentuj

Wiele osób zastanawia się, czy system ERP i WMS mają te same zadania? A jeśli nie i się różnią, to czym dokładnie? Wyjaśniamy w poniższym artykule!

 

System ERP - co to takiego?

ERP to rodzaj nowoczesnego oprogramowania informatycznego, którego najważniejszym zadaniem jest ułatwienie planowania i realizacji działalności przedsiębiorstwa. Pozwala na zoptymalizowanie zarządzania procesami biznesowymi i zasobami firmy, mając wpływ na płynny przepływ informacji pomiędzy wszystkimi pracownikami. Każdy z nich ma dostęp do bazy danych. W zależności od uprawnień możemy korzystać z różnych informacji zawartych w bazie. Zapewnia to integrację wszystkich obszarów funkcjonowania firmy, a więc produkcji, finansów, zaopatrzenia, sprzedaży itd. 

Jak zbudowany jest system ERP?

System ERP ma strukturę modułową, dzięki czemu każdy z nich może odpowiadać za konkretny aspekt działalności przedsiębiorstwa. Całość łączy baza danych - to do niej odwołują się wszystkie elementy systemu, co zapewnia spójność w zakresie przepływu informacji.

Kluczowa różnica między systemami - ERP i WMS

Dość często się zdarza, że systemy ERP i WMS są przyporządkowane do tej samej grupy, tymczasem obydwa z nich są odpowiedzialne za realizację zupełnie różnych celów, zajmując się innymi kwestiami dotyczącymi procesów magazynowych. System WMS to całkiem odrębne oprogramowanie, może jednocześnie pełnić rolę modułu w strukturze ERP. WMS został zaprojektowany w celu zarządzania operacjami przeprowadzanymi w magazynie. Jego najważniejsze zadania dotyczą optymalizacji i organizacji przepływu towarów oraz planowaniu tego, jak rozmieścić je na regałach. ERP w tym zakresie zaś pełni tylko funkcje związane z kontrolą stanu zapasów. 

Podsumowując, system ERP może być, co prawda, stosowany w przedsiębiorstwie bez udziału systemu WMS, lecz łącząc obydwa rozwiązania, zyskujemy więcej, bowiem mamy pełną kontrolę nad łańcuchem dostaw.

 

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%