Zamknij

Pasożyty u dorosłych: czym możesz zarazić się od domowego pupila?

22:54, 16.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:55, 16.05.2022
Skomentuj

Przygarniając pod swój dach psa, kota czy inne zwierzątko każdy opiekun powinien być świadomy, że nie jest to tylko spełnienie marzeń o obcowaniu z puchatym przyjacielem. To również masa obowiązków i zagrożeń, które czyhają na Twojego pupila, ale i pośrednio na Ciebie. Kotki czy pieski dadzą Ci dużo miłości, ale mogą też być rezerwuarem chorób, w tym pasożytniczych.

Jakimi pasożytami możesz zarazić się od swojego pupila?

Grzybica

To jedna z najpowszechniejszych dermatoz. Człowiek zakaża się pasożytniczymi grzybami chociażby głaskając swojego swojego czworonożnego przyjaciela. U ludzi choroba ta manifestuje się dolegliwościami skórnymi i choć nie jest groźna, bywa oporna na leki.

Bąblowica

Jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych Jej źródłem są larwy tasiemca, a rezerwuarem bywają zarówno psy, jak i koty. Zakażenie następuje poprzez kontakt z jajami pasożyta wydalanymi przez zwierzę wraz z kałem. Bąblowica z reguły przebiega bezobjawowo, ale czasami daje objawy ze strony układu pokarmowego. Larwy mogą też zagnieździć się w mózgu bądź płucach człowieka. Na szczęście zachorowania na tę chorobę w Polsce są rzadkie.

Toksokaroza

Jest to choroba wywoływana przez larwy glisty. Jaja pasożyta wydalają psy lub koty z kałem. Główne źródło zakażenia dla człowieka stanowią więc odchody zwierzęcia. Objawy toksokarozy są bardzo nieswoiste. Mogą sugerować infekcję grypopodobną bądź choroby przewodu pokarmowego.

Toksoplazmoza

O  tej chorobie jest w ostatnich latach bardzo głośno. Wywołują ją pierwotniaki, których ostatecznym żywicielem są koty. Toksoplazmoza groźna bywa przede wszystkim dla kobiet w ciąży. Konsekwencje dla dziecka są nieprzewidywalne - zarażenie się toksoplazmozą przez płód może doprowadzić do jego zgonu, wad rozwojowych bądź ciężkich zaburzeń neurologicznych. 

Lamblioza

Do rozwoju tej choroby przyczynia się pasożytniczy pierwotniak zwany lamblią. Cysty wydalane przez naszych czworonożnych pupili mogą być źródłem zakażenia dla człowieka, ale najczęściej dla lamblii zwierzęcych człowiek nie jest atrakcyjnym żywicielem.

Świerzb

Przypadłość tę wywołuje bytujący na skórze psa lub kota pajęczak. Zakażony człowiek uskarża się na silny świąd i wysypkę. Nie jest to dolegliwość niebezpieczna, ale bardzo uciążliwa.

Ornitoza

Chorobę tę potocznie nazywa się papuzicą. W warunkach domowych zarazić się można poprzez kontakt z chorym kanarkiem lub papugą, ale także z odchodami tych ptaków. Jest to przypadłość dosyć podstępna, gdyż niełatwo ją zdiagnozować. Niestety choroba może prowadzić do poważnych powikłań, chociażby zapalenia mózgu bądź mięśnia sercowego, a to już jest stan bezpośrednio zagrażający życiu.

Przede wszystkim profilaktyka

Czy zatem rezygnować z posiadania domowych pupili? Oczywiście, że nie. Słowem kluczem jest tu profilaktyka, czyli takie postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia chorobami pasożytniczymi. Warto zapamiętać trzy żelazne zasady, których przestrzeganie pomoże ustrzec się przykrych zdrowotnych niespodzianek.

  • Regularnie odwiedzaj ze swoim pupilem gabinet weterynaryjny i stosuj profilaktykę przeciwpasożytniczą: odrobaczaj i szczep swoje zwierzęta.
  • Ciesząc się obcowaniem z pupilem, nie zapominaj o higienie, a szczególnie po kontakcie z jego odchodami.
  • Obserwuj swoje dziecko i naucz je przestrzegać tych reguł, aby przez Twoje zaniedbanie nie uległo zakażeniu (o pasożytach u dzieci przeczytasz na blogu).

A jeśli już wydarzy się nieszczęście i podłapiesz którąś z odzwierzęcych chorób - przede wszystkim nie panikuj. W aptekach jest spory wybór naprawdę skutecznych specyfików, które pomogą Ci zwalczyć pasożyty (tabletki i preparaty na pasożyty).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%