Cięcie metali wymaga specjalistycznych narzędzi, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla niedoświadczonego operatora. Zgodnie z przepisami czynności te powinny być prowadzone tylko przez specjalnie przeszkolonych pracowników. Jednym z najpopularniejszych, lecz równie groźnych, narzędzi jest palnik acetylenowy. Zobacz, jak bezpiecznie się nim posługiwać i o czym należy pamiętać!
Palniki acetylenowe, a właściwie acetylenowo-tlenowe, to narzędzia wykorzystujące acetylen i tlen w celu uzyskania wiązki płomienia o temperaturze przekraczającej 3000 stopni Celsjusza. To wystarczająco wysoka temperatura, która umożliwia swobodne przecinanie większości powszechnie obecnych metali, w tym również stali o zawartości maks. 0,3% węgla. Palniki acetylenowe stosowane są w przemyśle ciężkim, metalurgii i budownictwie, w produkcji, jak i w różnego rodzaju pomniejszych warsztatach. Za pomocą palnika bardzo łatwo i wygodnie można przecinać pręty stalowe, rury metalowe i inne elementy niepalne o wysokiej odporności mechanicznej. Nie zaleca się jednak korzystać z tego typu palników do cięcia surowców organicznych, np. drewna, ze względu na ryzyko zapłonu.
Sposób działania palników polega na wykorzystaniu reakcji egzotermicznej. Wysoka temperatura wiązki powoduje powstanie utlenionej stali ciekłej zwanej żużlem. Dzięki temu, że palnik wykorzystuje także tlen, warstwa ta zostaje łatwo usunięta, odsłaniając dostęp do dalszej części materiału. Brak powstawania skorupy, zawdzięczany właśnie domieszce tlenu w palniku, przekłada się na to, że praca z palnikiem może być wykonywana w sposób ciągły i charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością.
Używanie palników acetylenowych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Do cięcia metali należy wyposażyć się w odpowiednią maskę ochronną, zapewniającą ochronę wzroku i twarzy. Konieczna jest także odzież ochronna o właściwościach niepalnych i wzmocnione obuwie. Bardzo istotne jest również to, jaki wybierzemy palnik. Perun - producent sprzętu spawalniczego z historią sięgającą 1910 roku - oferuje najwyższej jakości sprzęt, który wyróżnia się najlepszymi zabezpieczeniami. Dobry palnik acetylenowy Perun rozpoznamy przede wszystkim po zwartej budowie, niskiej masie, ułatwiającej prowadzenie palnika i nowoczesnym systemie inżektorowym wpływającym na efektywność cięcia. Palniki acetylenowo-tlenowe polskiej firmy mają zakres grubości spawania od 4 mm do 12 mm.
Poza przygotowaniem technicznym, wyposażeniem się w specjalną odzież ochronną i najwyższej jakości sprzęt do cięcia metalu, nie należy zapominać o wsparciu. Cięcie elementów stalowych powinno odbywać się w przygotowanym, zabezpieczonym obszarze i w towarzystwie koordynatorów lub innych operatorów, którzy w razie potrzeby będą mogli od razu zapewnić pomoc!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz