Niepłodność to niewidoczna choroba, przynosząca wiele trudnych chwil parom, które z nią się mierzą. Przyczyny jej powstawania są różne. Czasem odpowiadać za nią mogą niedrożne jajowody, utrudniające, a niekiedy wręcz uniemożliwiające zapłodnienie komórki jajowej. Do wystąpienia tego schorzenia może przyczynić się wiele kobiecych zaburzeń. Najczęściej niedrożne jajowody nie dają żadnych objawów, dlatego niejednokrotnie lekarze diagnozują je dopiero podczas szukania przyczyny problemu z poczęciem dziecka, wykonując specjalistyczne badania.
Jajowody to kobiece narządy przypominające dwie cienkie „rurki”, które łączą jajniki z macicą. Umożliwiają plemnikom dotarcia do komórki jajowej i przetransportowania zapłodnionej komórki do macicy. W sytuacji, gdy są niedrożne, czyli dochodzi do całkowitego zamknięcia światła jajowodu, mogą wystąpić problemy z zajściem w ciążę, prowadząc do niepłodności. Dlaczego tak się dzieje? Najczęstszymi przypadłościami, które przyczyniają się do niedrożności jajowodów są m.in. ciąża pozamaciczna, gdy zarodek zagnieżdża się w jajowodach zamiast w ścianie macicy, jak i endometrioza, kiedy to powstają zrosty w jajowodach w wyniku wszczepiania się w nie komórek endometrium. Warto również wspomnieć o przebytych operacjach w okolicy jamy brzusznej, infekcjach intymnych, chorobach wenerycznych lub stanach zapalnych narządów miednicy mniejszej, które również mogą blokować jajowody.
Wyróżnia się kilka metod diagnozowania niedrożności jajowodów. Niestety schorzenie to nie jest możliwe do wykrycia w zwykłym badaniu USG ginekologicznym. Zamiast tego zaleca się badanie HSG, czyli histerosalpingografię lub Sono-HSG. Czym się różnią? Podczas HSG środek kontrastujący jest wprowadzany przez drogi rodne kobiety. Ma to na celu uzyskać lepszą jakość obrazu, by lekarz mógł wykonać serie zdjęć rentgenowskich i zaobserwować czy podany kontrast został częściowo zablokowany, czy swobodnie się przemieszcza przez jajowody do jamy brzusznej. Z kolei Sono- HSG to mniej inwazyjne i bardziej nowoczesne badanie, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe zamiast RTG. Wykonuje je chociażby placówka leczenia niepłodności - Klinika Bocian w Szczecinie. W tym przypadku przepływ podanego kontrastu obserwuje się przy pomocy USG. Dodatkowo dzięki badaniu można zbadać kształt macicy, sprawdzić, czy występują jakieś wady w jej budowie, a także ocenić drożność jajowodów, ich kształt oraz wykryć polipy, mięśniaki czy guzy. Ostatnią metodą pozwalającą na ocenę drożności jajowodów jest laparoskopia, czyli operacja, podczas której istnieje możliwość usunięcia też wyrytych zrostów. Nie jest to jednak metoda, która proponuję się na samym początku diagnostyki.
Leczenie niedrożności jajowodów zależy w dużym stopniu od przyczyny, która wywołuje to schorzenie. Czasem wystarczy jedynie przepływ środka kontrastującego, aby rozwiązać problem. Niestety nie dzieje się tak zawsze. Niekiedy lekarze podejmują również próbę udrożnienia jajowodów podczas laparoskopii. Poza tym ważne jest, czy tylko jeden jajowodów okaże się niedrożny, czy oba. Gdy oba jajowody są zablokowane, właściwie nie jest możliwe zajście w naturalną ciążę. Pomocne w takim przypadku może okazać się leczenie za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.
Diagnostyka w kierunku niepłodności powinna odbyć się w specjalistycznej placówce leczenia tego problemu. Jednym z takich ośrodków w Szczecinie jest Klinika Bocian. Cechuje się indywidualnym podejściem do każdego pacjenta, bogatym doświadczeniem w przeprowadzaniu badań i zabiegów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn oraz wysoką skutecznością leczenia.
Aby umówić się na konsultację do Kliniki Bocian w Szczecinie, można kontaktować się z placówką telefonicznie: +48 91 443 99 33 lub mailowo: [email protected].
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz