Zamknij

Jakie informacje o kontrahencie sprawdzić przed zawarciem umowy? Sposoby weryfikacji kontrahenta. Weryfikacja kontrahenta - dlaczego ważna?

11:24, 06.02.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:27, 06.02.2023
Skomentuj

Współpraca z nowym kontrahentem niemal zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem. Warto zatem przed podpisaniem umowy sprawdzić wiarygodność oraz sytuację finansową kontrahenta lub firmy. Wybór rzetelnego i godnego zaufania partnera biznesowego jest kluczowy do osiągnięcia wyznaczonych celów. Niewypłacalny kontrahent może mieć negatywny wpływ na płynność finansową firmy i w niektórych przypadkach być powodem jej upadłości. Jakie wyróżniamy sposoby weryfikacji przyszłego partnera biznesowego? Od czego zacząć sprawdzenie wiarygodności firmy?

 

Co to jest wypłacalność firmy?

Firma wypłacalna to taka, która jest zdolna do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych. Wypłacalność jest ściśle związana z płynnością finansową.

Informacje, które warto sprawdzić przed podpisaniem umowy

Pierwszą informację, którą warto sprawdzić, jest, czy kontrahent jest przedsiębiorcą, czy osobą fizyczną. Gdy mamy do czynienia ze spółką handlową dobrze jest zapoznać się ze składem zarządu oraz prokurentami przedsiębiorstwa. Osoby, z którymi przeprowadzana jest rozmowa na temat współpracy, powinny posiadać pełnomocnictwo potrzebne do wglądu.

Ponadto, aby móc ocenić nowego kontrahenta należy:

  • sprawdzić, czy firma jest znana i jak długo działa na rynku,
  • ocenić, jaką cieszy się opinią zarówno wśród klientów, jak i innych przedsiębiorców,
  • upewnić się, że firma nie ogłosiła upadłości,
  • zwrócić uwagę, czy firma nie zalega z płaceniem podatków,

Sposoby weryfikacji kontrahenta

Narzędzi i sposobów na sprawdzenie, czy potencjalny kontrahent może być uznany za wiarygodnego finansowo, jest wiele. Podstawowe informacje o przyszłym wspólniku można uzyskać z kilku źródeł. Oto kilka podpowiedzi:

1. Strony internetowe

Powszechnym źródłem pozyskiwania informacji o potencjalnym kontrahencie jest internet. Dzięki wyszukiwarkom można znaleźć opinie na temat firmy, sposobu funkcjonowania, czy zajmowanej przez nią pozycji na rynku. Przydatne mogą być wszelkie portale społecznościowe. Dzięki profilom można zobaczyć na przykład jakie usługi, czy produkty promuje firma w danym momencie. Należy jednak pamiętać, iż informacje zawarte na stronach internetowych nie zawsze są miarodajne, ponieważ wiele wpisów i opinii może pochodzić od konkurencji.

2. Wywiadownie gospodarcze

Kolejnym sposobem uzyskania potrzebnych informacji jest wywiadownia gospodarcza.

Wywiadownia gospodarcza to podmiot, który specjalizuje się w dostarczaniu odpłatnie swoim klientom kompletnej oceny krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych, z którymi firma planuje rozpocząć współpracę lub już współpracuje. Wywiadownie korzystają jedynie z legalnych źródeł takich jak: informacje prasowe, ogólnodostępne rejestry państwowe, internet, z własnych danych z windykacji, z danych finansowych dostępnych w rejestrach przedsiębiorstw.

Dane z wywiadowni dostarczą informacje między innymi o:

- przedmiocie działalności danej firmy,

- formie prawnej firmy, z którą planujemy rozpocząć współpracę,

- danych dotyczących zatrudnienia,

- ewentualnych postępowaniach windykacyjnych,

- zadłużeniach i wypłacalności,

- strukturze własności przedsiębiorstwa i kapitału,

- danych historycznych.

Wynik z raportu profesjonalnej wywiadowni to rzetelna i jasna rekomendacja zarówno pozytywna lub negatywna.

3Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej - CEIDG

Kontrahenta, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub jest wspólnikiem spółki cywilnej łatwo sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Informacja o Działalności Gospodarczej. Do wyszukiwarki wystarczy wpisać imię i nazwisko przedsiębiorcy lub numer NIP czy REGON. Rejestr ten dostarczy takich informacji jak:

  • adres,
  • kto jest właścicielem,
  • datę rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • status przedsiębiorstwa (aktywny, zawieszony),
  • rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej i pod jaką nazwą funkcjonuje,
  • informacje o upadłości, czy postępowaniu naprawczym,

4. Krajowy Rejestr Sądowy KRS

W przypadku, gdy kontrahentem jest spółka prawa handlowego, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna, wszelkie potrzebne informacje można znaleźć w wyszukiwarce Krajowego Rejestru Sądowego. Są to:

  • adres,
  • dane wspólników,
  • przedmiot działalności spółki,
  • informacje o przekształceniach, podziale, połączeniu,
  • informacje o wszczęciu postępowania upadłościowego lub naprawczego,

5. Rejestr Dłużników Niewypłacalnych

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących współpracy z nowym kontrahentem jest jego wypłacalność. Rejestr Dłużników Niewypłacalnych to państwowa instytucja, do której wpisywani są dłużnicy na podstawie orzeczenia sądu. Aby, odnaleźć firmę w rejestrze potrzebny jest numer RDN (numer, pod którym dłużnik został wpisany do rejestru). O wydanie zaświadczenie z numerem RDN należy złożyć wniosek do Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Długów.

6. Biura Informacji Gospodarczej BIG

Niezbędnych danych weryfikujących sytuację finansową kontrahenta, dostarczą również Biura Informacji Gospodarczej. Są to prywatne bazy dłużników, dlatego ich usługi są płatne. Do najpopularniejszych biur w Polsce należą:

  • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor,
  • Krajowy Rejestr Długów,
  • Rejestr Dłużników Erif,
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,

7. Wykaz podatników VAT - Biała lista

Kolejnym narzędziem, które może pomóc w sprawdzeniu nowego partnera biznesowego, jest wykaz podatników VAT, czyli tak zwana Biała lista. Znajdziesz tam:

  • imię i nazwisko lub nazwę firmy,
  • informacje, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,
  • numer rachunku bankowego potwierdzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej,

Na Białej liście znajdują się dane do pięciu lat wstecz.

8. Urząd Skarbowy

Składając wniosek w Urzędzie Skarbowym, można sprawdzić, czy kontrahent prawidłowo rozlicza podatki. Z zaświadczenia dowiesz się również czy:

  • składa deklaracje, do których jest zobowiązany,
  • zalega z płatnościami podatków,

Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego jest odpłatne.

9. Rejestr Gospodarki Narodowej REGON

W tym rejestrze prowadzonym przez GUS można znaleźć dane o spółkach cywilnych.

Jak sprawdzić zagraniczną firmę?

Jeżeli kontrahent ma siedzibę w innym kraju na terenie Unii Europejskiej, jego dane można zweryfikować w systemie informatycznym VIES (VAT Information Exchange System). Jest to wyszukiwarka prowadzona przez Komisję Europejską, która udzieli informacji takich jak:

  • czy kontrahent jest zarejestrowany jako płatnik VAT,
  • czy dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych,

Weryfikacja firmy - dlaczego ważna?

Weryfikacja potencjalnych klientów jest kluczowym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na rozwój i sukces firmy. Pozwoli uniknąć problemów z niewypłacalnością, jak również zmniejszy ryzyko późniejszych problemów finansowych. Sprawdzenie kontrahenta zabezpieczy nas również przed ewentualną odpowiedzialnością podatkową za zobowiązania nierzetelnego współpracownika. Niezwykle ważną kwestią jest, aby weryfikacja kontrahenta odbyła się jeszcze przed zawarciem umowy.

Podsumowanie

Przy użyciu ogólnodostępnych źródeł w szybki sposób sprawdzisz sytuację finansową kontrahenta. Wiedza o finansach partnera, z którym planujemy rozpocząć współpracę, ochroni nas przed podjęciem niekorzystnej decyzji.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

RafaxRafax

0 1

Ważne żeby odpowiednio zabezpieczyć swoje finanse, sam korzystam czasami z bazy krd, bo kontrola potencjalnego kontrahenta jest na najwyższym poziomie. 16:29, 08.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%