Zamknij

Spółka za granicą – który kraj się opłaca?

11:29, 16.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:30, 16.01.2023
Skomentuj

Przed założeniem zagranicznej firmy powinieneś wiedzieć, dlaczego decydujesz się na taki krok i jakie korzyści daje Ci państwo, które wybrałeś. Choć finanse w prowadzeniu przedsiębiorstwa to podstawa, oprócz maksymalizacji zysków warto wziąć pod uwagę dodatkowe aspekty, wybierając najlepszy kraj rejestracji swojego biznesu. Przeczytaj, na czym warto się skupić i jakie kraje mogą to zagwarantować.

 

Spoiler – nie znajdziesz tu gotowych rozwiązań, ponieważ nie ma jednego kraju idealnego dla wszystkich typów biznesu. Dużo zależy od Twoich oczekiwań, możliwości i branży, indywidualnych wymagań w której działasz, a także celu, który chcesz osiągnąć poprzez tego typu działania jak rejestracja zagranicznej firmy.

Co wziąć pod uwagę zakładając spółkę za granicą?

Poniżej znajdziesz kilka rad, które pozwolą Ci otworzyć firmę w kraju, który będzie optymalny dla Ciebie, jej rozwoju, zysków i długofalowego planowania.

  • Cyfryzacja urzędów ma znaczenie

Jeśli za granicą wyląduje tylko rezydencja podatkowa Twojej firmy, a Ty nie zamierzasz ruszać się z miejsca zamieszkania, ważne byś większość spraw mógł załatwić na odległość. Poszukaj kraju, który to umożliwia.

  • Nie zawsze wszystko można zrealizować zdalnie

W trakcie prowadzenia biznesu może zdarzyć się sytuacja wymagająca od Ciebie konieczności pojawienia się w miejscu rejestracji firmy. Możliwość i łatwość podróży w to miejsce również powinna stanowić jedno z kryteriów Twojego wyboru.

  • Postaw na wsparcie rozwoju

Niektóre kraje chętniej niż inne przyjmują zagranicznych przedsiębiorców. Stawiając pierwsze kroki w biznesie, warto otaczać się ludźmi, którzy dmuchają w skrzydła, a nie rzucają kłody pod nogi. Nastawienie danego państwa do obcokrajowców zakładających firmy na ich terenie mogą odzwierciedlać dedykowane im ulgi podatkowe, strefy ekonomiczne czy programy inwestycyjne.

  • Działalność zgodna z prawem

Zanim zdecydujesz się na konkretny kraj, musisz poznać jego regulacje prawne i dowiedzieć się, czy prowadzenie firmy o planowanym charakterze i zakresie nie wymaga dodatkowych pozwoleń, czy licencji.

Jeśli zapoznałeś się już z podstawowymi informacjami, jak szukać miejsca na swój biznes, przeczytaj teraz – gdzie szukać. Zobacz, od której destynacji zaczynają zwykle polscy biznesmeni.

Gdzie Polacy najczęściej rejestrują zagraniczne firmy?

Przedsiębiorcy z Polski, z wielu różnych względów stawiają na poniższe kraje:

  • Wielka Brytania,
  • Czechy,
  • Słowacja,
  • Estonia,
  • Cypr,
  • Niemcy,
  • Stany Zjednoczone.

Większość z nich w wielu przypadkach opłaca się finansowo oraz zapewnia sprzyjające środowisko. Nowoczesne urzędy, minimum formalności i biurokracji oraz brak wygórowanych wymagań prawnych względem działalności gospodarczej prowadzonej przez obcokrajowca. 6 z 7 znajduje się w Europie, a więc kwestia wyjazdu nie stanowi problemu.

Polski biznes w Wielkiej Brytanii

Wymieniona na pierwszym miejscu Wielka Brytania to mimo brexitu lider wśród biznesowych kierunków Polaków, którzy rejestrują tam na potęgę zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i spółki LTD (Limited Company), które mają własną osobowość prawną i mogą być prowadzone z Polski.

Polaków przyciąga do Wielkiej Brytanii dużo wyższa niż w naszym kraju kwota wolna od podatku, szybka emerytura oraz brak obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla każdego, a jeśli już się pojawia – jest uzależniony od dochodu.

Nie każda specyfika biznesu pozwala jednak zarejestrować go jako spółkę LTD. Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania w tym kierunku, pozwól przeanalizować swój pomysł specjalistom na przykład w odpowiednim biurze księgowym, czy też kancelarii podatkowej. Unikniesz dzięki temu niespodzianek prawnych i będziesz miał pewność, że niczego nie przeoczyłeś.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%