Planowanie etapów prac remontowych może spędzać sen z powiek. Pozornie łatwa czynność, jak np. odnowienie schodów drewnianych czy podłóg, okazuje się być niezwykle skomplikowana, jeśli nie wiemy od czego zacząć. A błędna kolejność poszczególnych etapów przekłada się nie tylko na niską estetykę efektu końcowego, ale również brak odpowiedniego zabezpieczenia drewna. Od czego zacząć?
Podstawą cyklinowania drewna jest usunięcie wierzchniej warstwy parkietu lub schodów, na której wraz z upływem lat nawarstwiły się powłoki farby i lakierów. Tym samym dostajemy się do pierwotnej struktury drewna, odsłaniając jej głębię i piękny, naturalny wygląd. Właściwa technika cyklinowania wymaga, by szlifowanie wstępne wykonać papierem ściernym o dużej gradacji – od P24 nawet do P60.
Właściwe cyklinowanie wykonujemy z użyciem papierów o gradacji od P60 do P100, w efekcie czego otrzymamy wymaganą gładkość powierzchni drewnianej. Wszelkie etapy szlifowania wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego cykliniarką. Kolejnym etapem jest polerowanie wykonywane na niższych obrotach niż cyklinowanie właściwe.
Tak przygotowane podłoże drewniane jest gotowe na lakierowanie i malowanie. Dzięki temu nie tylko zabezpieczymy powierzchnię drewnianą przez uszkodzeniami, zarysowaniami i zabrudzeniami na kolejne lata, ale również otrzymamy oczekiwany efekt wizualny. Szeroki wybór różnych kolorów farb sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Równie ważna jest informacja dotycząca kolejności malowania ścian i cyklinowania podłóg. Zgodnie z niepisaną zasadą, najpierw wykonujemy wszystkie czynności generujące najwięcej zabrudzeń (tynkowanie, gruntowanie, usuwanie warstw starej farby). W związku z tym przygotowujemy ściany - możemy nałożyć gładź i tym samym wyrównać ewentualne ubytki w jej strukturze. Następnie miejsce ma nakładanie tynku i gruntu. Ściany są gotowe do malowania farbą docelową.
Warto jednak zatrzymać się na chwilę i przerwać zajmowanie się ścianami. To idealny etap na to, aby wycyklinować podłogi. Uzyskamy tym samym 2 powierzchnie (ściany i podłogi) gotowe do ostatecznych prac. Można skorzystać z usług profesjonalistów - naprawa parkietu Trójmiasto to gwarancja rzetelności, ale można także zaufać własnym zdolnościom.
Dalsze kroki zależą już od nas samych. Po cyklinowaniu możemy kontynuować zajmowanie się podłogami, a więc poddać je lakierowaniu lub olejowaniu, jak również możemy wrócić do ścian i je pomalować. Wybierając pierwszą opcję pamiętajmy, że po nałożeniu ostatniej warstwy lakieru należy odczekać około 7 dni, aby mógł on odpowiednio się utwardzić. Przed rozpoczęciem malowania ścian warto też zabezpieczyć podłogi folią - bez względu na to, na jakim etapie prac się znajdują.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu police24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz